Сайт учителя начальных классов
.
Өндіріс факторлары

Өндіріс факторлары

Өндіріс факторлары

Қарағанды облысы Ақтоғай ауданы  Шашубай кентіндегі "Мектеп - балабақша кешені" КММ орта мектебінің экономика және қаржылық сауаттылық пәнінің мұғалімі Ныгметуллина Шамшибану Кабылхаировнаның экономика пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары

10 - сынып

Пәні: экономика

Сыныбы: 10 – сынып

Тақырыбы: Өндіріс факторлары

Сабқтың типі: Қайталау, қортынды сабақ

Мақсаты: Оқушыларды экономика ғылымының негізі болатын білімдер жүйесімен таныстыру, ол білімдерді саналы түрде өмірде  қолдана алуды, өндіріс,өндіріс факторлары, өндіріс құралдары туралы ұғымдарды ғылыми тұрғыда қалыптастыру

Міндеттері:

  1. оқушының    когнитивті     іс - әрекеттерін  жүзеге  асыра  отырып,   өнімді  тәсілдермен    шығармашылық деңгейге  жеткізу.

-         Өз иелігіндегі меншіктерді дұрыс орынды пайдаланып,табыс таба білуге үйрету;

-         диалогтік оқыту ( сұрақ-жауап, пікірталас) барысындаөткен тақырыптар бойынша алған білімдерін тереңдету, толықтыру,  қортындылау;

-         топ алдына шығып сөйлей алу дағдыларын қалыптастыру;

Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа технологиялар, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқытуда АКТ-ны пайдалану, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау.

Оқыту технологиясы мен стратегиялары:Дамыта оқыту жүйесінің сын тұрғысынан ойлау бағдарламасының «Диалог негізінде оқыту», «ой қозғау стратегиясы», «пікір талас, көрнекілік стратегиясы, проблемалық жағдаятты шешу, Шаталовтың тірек сигналы әдістерінің элементтері, сұрақ-жауап, салыстыру, талдау әдістері, сергіту сәті  «Инсерт» рефлексия,өзін-өзі, бірін-бірі бағалауы.

Сабақ жоспары:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?

І Кіріспе

3 мин

Психологиялық ахуал

Ұйымдастыру кезеңі

Тұлға аралық байланысты орнату.

 

 

 

 

 

 

 

Топқа бөлу.

Мен сабақты қалай бастаймын?

Оқушылармен амандасып, көңіл-күйлерін сұраймын.

Шаттық шеңбер  құрып,  бір-біріне сабақ барысында жақсы көңіл күй көтеретін тілектер айтуларын сұраймын. Оқушылардың құрал-жабдықтарын тексеремін. Экономика қоймасынан ресурс алуларын сұраймын, осы ресурстар бойынша  Капитал, Еңбек, Табиғат топтарына бөлінуін өтінемін. Оқушылар топ спикерін, таймерін, көркемдеушілерін  мүшелерімен  ақылдаса отырып, сайлайды.

«Алтын ережені» құрады

Мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлерімен бөліседі. Оқушылар бір-біріне тілек айтады, сәлемдеседі.

Өз ұсыныстарын білдіреді. Бір-бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды.

Алтын ереже:

-сабаққа кешікпеу;

-басқаның пікірін сыйлау;

-топтық жұмысқа белсене араласу,

-уақытқа бағыну, регламент сақтау;

-тапсырмалар-ын тиянақты орындау;

 

 

 

 

 

 

«Жақсы, өте жақсы»

 

 

 

 

Формати-вті бағалау;

Топ бір-біріне баға береді

Топқа бөлуге арналған жетондар, топтың дайындығын білдіретін әр түсті белгілер

ІІ Тұсаукесер

10мин

Өткен сабақты бекіту.

Өтілген тақырып

«Өндіріс факторы»тақырыбын бекіту сұрақтары. «өз ойының» сұрақ жауап арқылы әр топ экономиканың белгілі тарауының сұрағын таңдайды

-«Өз ойының» экономикалық ойын арқылы өткен тақырыптарды қайталап, жүйелей отырып бекіту. Еске сақтау қабілеттерін тексеріп, ойлау жүйесін дамыту. Экранда таныстырылымның бірінші бөлімінде ойын алаңы бейнеленеді, онда белгілі бір тараудың  сұрақтары мен ұпайлары көрсетілген. Ұпай санының өсуіне байланысты сұрақ  қиындайды. Әр топ өздері таңдаған сұраққа жауап береді. Мыс.әр топ өздерінің дайындық деңгейлеріне байланысты ұпай таңдайды

Оқушылардың жауаптары: Ойларын жүйелі түрде жеткізе біледі.

Тақырыптан ауытқымайды.

Әр таңдаған сұрақтары бойынша нақты жауап табуы керек. Бағалау парағына өз ұпайларын жазып отырады.

Таным-дық ойын арқылы оқушылр-дың  белгілі тақырып бойынша түсінігін бағалау

 

Интерактивті тақта,

Ойын алаңы таныстырылым

ІІІ Негізгі бөлім

7 мин

Мағынаны тану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15-мин

пікір талас, көрнекілік стратегиясы проблемалық жағдаятты шешу

Топтарға тапсырма беру

1-топтың тапсырмалары

  1. тапсырма      

№1.1 

Ойлана отырып ауа, қарым –қатынас, су, тамақ, өзін-өзі бекіту, ақпарат, киім, айналадағыларды сыйлау, тұрғын үй, қоғамда танылу, емделу, маххаббат пен достық, күзет, білім, еңбек, сияқты қажеттіліктерді кестеге толтыр.

 

 

№1.2 ой қозғау сұрақтары(ой қозғау стратегиясы)

Болашақ таңдаған мамандығыңның еңбек нарығында қаншалықты сұранымға ие болатынын дәлелде.

 

 

 

№1.3  дарынды балаларға арналған есеп (тез, жылдам шеш)

Бір адам өзінің досына: «Маған 100 қой бер, сонда мен сенен екі есе бай боламын»,-депті. Сонда досы: «сен маған 10 қой берсең, мен сенен 3 есе бай боламын»,-деп жауап беріпті. Әр қайсысында қаншадан қой болған?

 

2-топтың тапсырмалары:

№ 1.1 Қажеттіліктің әр тобын пирамиданың тиісті  бөлігіне орналастыр 

1.Әлеуметтік қажеттілік

2.Өзін өзі іске асыруға деген қажеттілік     

3.Қауіпсіздікке деген қажеттілік        

4.Биологиялық қажеттілік       

5.Сыйлауға деген қажеттілік

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№1.2 ой қозғау сұрақтары(ой қозғау стратегиясы)

Болашақ таңдаған мамандықтарың бойынша кәсіпкерлік істі неден бастап, қалай ұйымдастырар едің

 

 

 

№1.3  дарынды балаларға арналған есеп (тез, жылдам шеш)

Ертеде бір адам жыл аяғына дейін 1 ат және 10000 теңге ақша алмақшы болып жалданады. Бірақ, 7 ай өткен соң жұмысты тоқтатып, есеп айырсқанда 1 ат және 2000 теңге ақша алады. Ат қаншаға бағаланған?

3-топтың тапсырмасы

№1.1 Нарықтық қажеттілік агоритмін толықтыр

 

 

 

 

 

 

 

 

№1.2 ой қозғау сұрақтары(ой қозғау стратегиясы)

Сідер болашақ қаржыгер ретінде ҚР қаржылық жағдайын жақсарту мақсатында қандай ұсыныстар жасар едіңіздер

№1.3  дарынды балаларға арналған есеп (тез, жылдам шеш)

100 тауық 100 күнде 100 қадақ тары жейді. Ал 10 тауық 10 күнде қанша тары жейді?

 

 

 

 

 

 

 

2-тапсырма

        Әр топ берілген тақырып бойынша өз білімдерін «Генеалогиялық ағаш» тәсілін пайдаланып, тақырыптың мазмұнын аша отырып, талдау жасайды.

1-топ«Капитал»  тобының  тақырыбы «Жаңа технологиямен жабдықталған өндірістер салу»

2-топ«Табиғат» тобының тақырыбы «Табиғи ресурстарды тиімді пайдалану»

3-топ«Еңбек» тобының тақырыбы «Қазақстанда орта және шағын кәсіпкерлікті» дамыту және  жоғары, білікті мамандар даярлау.

 

проблема

Оң нәтижелері

Кері әсері

себебі

себебі

себебі

себебі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Адам өмірінің негізі ол қажеттіліктермен өздерін қамтамасыз ету болып табылады.

Оқушылар берілген тапсырмаларды орындай отырып, қажеттілік ұғымын тереңірек түсінуге мүмкіндік алады

Берілген сұрақтың жауабын топтаға оқушылар  жұппен талдайды, әркім өз ойын досына айтады және берілген жауаптарын өздері бағалайды

Дарынды оқушылар жеке тапсырма орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақырып бойынша оқушыларға ақпарат құралдарында жарияланған мақалалар таратылады, топпен осы мақалаларды талдай отырып, генеалогиялық ағашпен жұмыс істейді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топпен біріге отырып, берілген тапсырманы жүйелеп, кестені, перамиданы толтырып және қажеттілікті қанағаттан-дыру алгоритімі бойынша схеманы толықтырады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Әр топ мақалаларымен танысып, талдай отырып, тақырыпты ашып, генеалогиялық ағаштың әр бөлігін берілген тапсырмаға сүйене отырып толтырады. тапсырма орындап болғаннан кейін топтан спикер шығып қорғайды.

 

 

«Жарай-сың, өте дұрыс» деген қолпаштау сөздерін қолдану арқылы форматив-ті бағалау

 

 

 

 

 

Топ мүшелері бір-бірлеріне баға береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тотың жұмысы ағаштың әр бөлігінде келтірген жағдайлар санымен бағаланады

 

 

 

 

 

 

 

PowerPoint бағдарламасында жасалған таныстырылым

 

3 мин.

Сергіту сәті

«Қара жорға» биін билету

Оқушылар қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді.

 

 

ІҚорытын-ды

 

 

мин

Компьютерде тест орындау

15 сұрақ беріледі

Оқушылар алған бағаларын сабақтың соңында

Білім ағашының әр бөлігіне жапсырады, 4 пен 5 алған оқушылар жоғары жағына, 3 алған оқушылар төменгі бөлігіне стикерге жазып жапсырады.

оқушы жауабын компьютер бағдарламасы, дұрыс жауаптың көлемімен өзі шығарады

 

 

Үйге тапсырма

Болашақ мамандығыңа қол жеткізу қадамдарыңды перамида бөліктеріне жазып келу

 

 

 

 

Стикерлер

2мин.

Формативті бағалау

Қорытынды баға шығару

Өз-өзін бағалауы.

Бірін-бірі бағалауы

Оқушылар сабақ басында таратылған бағалау парақшасында сабатың әр тапсырмасынан алған ұпайларын есептеп мұғалімге өткізеді.

 

Бағалау парақшасы критерийлер

 

 

 

 

 

 

 

ID: 5883 | Просмотров: 3806