Сайт учителя начальных классов
.
Күннің жылдық қозғалысы. Күн жүйесінің құрылысы  туралы ежелгі ғалымдардың көзқарастары

Күннің жылдық қозғалысы. Күн жүйесінің құрылысы туралы ежелгі ғалымдардың көзқарастары

Күннің жылдық қозғалысы. Күн жүйесінің құрылысы

туралы ежелгі ғалымдардың көзқарастары.

Сабақтың тақырыбы:  Күннің жылдық қозғалысы. Күн жүйесінің құрылысы туралы ежелгі ғалымдардың көзқарастары

Сабақ мақсаттары:

Білімділік:  Эклиптика, зодиак шоқжұлдыздары, тоқырау күндері туралы ежелгі ғалымдардың көзқарасы жайлы түсіндіру.

Дамытушылық: Іскерліктерін, өз бетімен еңбектену сезімдерін, білімдерін дамыту

Тәрбиелік:  Шыдамдылыққа, ұйымшылдыққа, сыйластыққа тәрбиелеу

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Құралдар: интербелсенді тақта, флипчарт беті, маркерлер, түрлі-түсті фломастерлер.

Әдіс-тәсілдер:  жұптық, топтық жұмыс

Сілтеме: оқулық

Сабақ кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

 

 

 

3 мин

ОЖТ

Сәлемдесу . Сыныпты түгендеу

Психологиялық дайындық

/оқушылардың сабаққа қызығушылығымен көңіл-күйлерін көтеру үшін мына өлең жолдарын оқып, оқушылардың назарын өзіме аударып, шаттық шеңберіне шақыру./

Әрбір адам – туысым, досым, жұрағат,

Әрбір сабақ- үйрену, ұғу, ұлағат.

Әрбір ісім- тіршілік, тірек, адамдық,

Әрбір сөзім – шындық, бірлік, адалдық.

Интербелсенді тақтадан «Эдельвейс» бейнеролигін көрсету, оқушылармен бірге жаттығу жасау

Сәлемдеседі

Сынып старостасы сыныпты тізім бойынша түгендейді.

 

Оқушылар шеңберге тұрады

 

 

 

 

 

 

Бейнероликте көрсетілген жаттығуларды оқушылар істейді.

 

 ІІ. Өткен материалдарды тексеру

«Көпір» тапсырмалары

 

8 мин

Білу

CTO

 

Өткен сабақта «Планеталардың қозғалысы» тарауы бойынша еске түсіру үшін әр топ сұрақтарға жауап береді.

I-нұсқа

  1. Табиғаттағы өзгерістерді ...... деп аталады

а) физикалық құбылыстары;                            б) табиғат құбылыстары;

ә) электр құбылыстары;                                    в) жарық құбылыстары;

2. Тарихта «екінші ұстаз» аталған ғалым ......   а) Аристотель;                                            б) Ломоносов;  ә) Әбу-Насыр-Әл-Фараби;                            в) Архимед.

3. Теорияларлы, заңдарды оқып үйрену үшін қолданылатын сөздерді .... деп аталады       а) терминдер;                                                 б) заңдар;  ә) теориялар;                                                 в) ережелер.

4. XX ғасырдың қол жеткен ең ірі табыстарының бірі    а) атом ядросы;                                           б) кибернетика;   ә) ғарыш;                                                       в) электр.

5. .... Күнді айналып жүрген тоғыз планеталардың бірі

а) Ай;          ә) Жер;           б)Жұлдыз;            в) Құс жолы.

6. Молекулалардың ретсіз қозғалыста болатындығын дәлелдеген ғалым....

а) Р. Броун;              ә) Ломоносов;       б) Демокрит;          в) Аристотель.

II-нұсқа

1. Айға адамзат ұрпағының табаны ...... тиді     а) 1967 ж;          ә) 1966ж;           

б) 1969ж;            в) 1968 ж.

2. Аспан денелерінің пайда болуын, дамуын зерттейтін ғылым ... деп аталады    а) космология;       

ә) космогония;         б) космонавтика;           в) астрофизика

3. Ғылыми  деректер жинау үшін .....қолданылуы      а) бақылаулар;                                             б) эксперимент;  ә) теориялық зерттеулер;                            в) деректер.

4. ..... астрономиялық бақылау үшін қолданылатын аспап   а) аккумлятор;                                             б) секундомер;   ә) таразы;                                                      в) телескоп.

5. ... негізгі қызметі құбылысты түсіндіру     а) эксперимент;                                         б) молекулалық теория; ә) баяндау;                                                 в) физикалық теория.

6. Денелер ...... құралады    

а) элементтерден;               б)молекуладан;

ә) атомдардан;         в) әр түрлі заттардан.

 

«Заттың құрылысы» тарауы  бойынша физикалық тесттің  жұмысын 5 минутта орындау.

Жұппен алмасып, бір-бірінің жұмысын тексереді.

 

ІІІ. Негізгі бөлім. Жаңа тақырыпты игеру

10 мин

Түсіну

ОБжК

ОЖЕСОжО

ОЖТ

СТО

Диалогтік оқыту

         Жұппен,

    Топпен жұмыс

Бүгінгі біздің  тақырыбымыз «Күннің жылдық қозғалысы. Күн жүйесінің құрылысы туралы ежелгі ғалымдардың көзқарастары». 1, 2 топтарға тақырып бойынша тапсырмалар беру.

Одан кейін оқушыларды тағы да топтармен орындарын ауыстырып, яғни 1, 2 сандарға бөлу.

Әр топқа флипчарт , маркер, түрлі түсті фломастер таратылады.

 

Әр топ өз міндеттерін орындайды. берілген материалды оқып, жұппен, топпен өзара талқылайды

Оқушылар дыбыссыз қадам жасап, 2 топқа бөлінеді.

 

 

10 мин

Қолдану

ОЖТ

ОБжК

ТжДБО

Диалогтік оқыту

 

 

Тақырыпты топта талқылап, флипчартқа «Күннің жылдық қозғалысы. Күн жүйесінің құрылысы туралы ежелгі ғалымдардың көзқарастары»тақырыбын түсіреді. Әр топ жасаған флипчарттарын қорғау

 

Тақырыпты оқып, топта талқылап, флипчартқа түсіреді топ.

Флипчартты қорғайды.

 

 

7 мин

Талдау

АКТ,

ТжДБО

СТО

Топпен жұмыс

Интербелсенді тақтада «Төртінші артық», яғни сендер артықтарын алып тастайсыңдар.

  1. 21наурыз, 23ақпан, 23 қыркүйек, 22 желтоқсан
  2. Меркурий, Юпитер, Марс, Жер
  3. Балықтар, Торпақ, Қарақұрт,  Ешкі мүйіз
  4. Юпитер, Сатурн,Уран, Шолпан

Бір−бірімен алмасып, қателіктеріңді түзетесіңдер

 

Әр топ талқылайды, түсінгені бойынша интербелсенді тақтадағы «Төртінші артық»,  яғни артықтарын алып тастайды.

Оқушылар бір−бірімен алмасып, қателіктерін тексереді

 

IV.Рефлексия. Сабақты қорытындылау

 

5 мин

Синтездеу

СТО

ОЖТ

ОүБжОБ

 

Бағалау

ОүБжОБ

 

 Сабақты қорытындылау.

Нені білем?

Нені білдім?

Нені білгім келеді?

 

 

 

Стикерге жазып, оны оқып шығады

 

Оқушылар сендер өздерінді өздерін, жұпты, топты қалай  бағалайсыңдар.

 

 

Әр топтан оқушылар сөйлемді жалғастырады.

 

 

 

 

 

Оқушылар өзін-өзі, жұпты, топты бағалайды

 

ID: 6742 | Просмотров: 2665