Сайт учителя начальных классов
.
Этиленнің құрылысының ерекшеліктері. Алкендердің  алынуы және қасиеттері.

Этиленнің құрылысының ерекшеліктері. Алкендердің алынуы және қасиеттері.

Этиленнің құрылысының ерекшеліктері. Алкендердің

алынуы және қасиеттері.

Сабақтың тақырыбы: Этиленнің құрылысының ерекшеліктері. Алкендердің алынуы және қасиеттері

 Сабақтың мақсаты:Алкендердің құрылысы, алынуы мен қасиеттері туралы білім алып, топта жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру

Сабақтың міндеті:

  1. Алкендердің реакцияға түсу қабілетін δ және π байланыстан тұратын  қос байланыс анықтайтындығына оқушы назарын аударту.
  2. Оқушылардың танымдық қызығушылығын арттырып, ойлау қабілеттерін дамыту.
  3. Топта өз ойларын ашық жеткізе алатын білімді ұрпақ тәрбиелеу.

Табыс критерийі:

 Алкендердің құрылысы мен изомері туралы біледі                              1-3 балл

Алкендердің химиялық қасиеттерін сипаттайтын қосылу, полимерлену, тотығу реакция теңдеулерін жаза алады.             .   1-3 балл

Топтық жұмыста белсенділіктері артады.                                               1-4 балл

Бағалау мониторингісі:

Әдіс-тәсілдер: Жұппен, топпен жұмыс,

Ресурстар: Видеосабақтар,деңгейлік тапсырмалар, интерактивті тақта, компьютер

 

Сабақтың кезеңдері

Уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Күтілетін нәтиже

 

Ұйымдастыру кезеңі

 

1-2

Сәлемдесу

Түгендеу

Оқушы назарын сабаққа бұру

Топқа бөлу:Сүйікті жемістері арқылы

Сәлемдеседі

 

 

Топқа бөліну.

 

Назары сабаққа бұрылады

Топтасады.

 

Жаңа сабаққа дайындық

3 мин

Үш топқа тапсырма:  сұрақ қоя отырып, сол  бүгінгі тақырып пен мақсатты анықтап алу. Жұмысты бастамас бұрын оқушылармен бірігіп табыс критерийін жасап алу.

Табыс критерийлерімен танысады

 

Сабақты тақырыбы мен мақсатын белгілеп алады

 

Табыс критерийлері белгіленеді, Тақырып пен мақсат анықталады

 

Үй тапсырмасы тексеру

5 мин

Есептердің дұрыстығын тексереді

«Ыстық орындық» әдісі бойынша сұрақтар  қойғызып, үлгерімі төмен оқушыларға деңгейлік тапсырмалар орындатады.

Үйге берілген есептерді тақтаға әр топтан орындайды.

Ортадағы оқушыға сұрақтар қояды.

Өзара бағалау жүзеге асады.

Өзін-өзі бағалау

Топ бірін бірі бағалайды

өзара бағалайды

Дарынды оқушы анықталынады.

 

Жаңа сабақ

10 мин

5 мин

5 мин

 

 

 

 

Кубизм әдісі арқылы оқушыларға тақырыптарды таңдап, негізгі түсініктерді постерге салғызу

Қорғату

Бағалату

 

Топ болып тақырыптарды  талқылайды, 

Постерге негізгі түсініктерді салып, қалған топтарға түсіндіреді

Бірін бірі бағалайды

Топтар бір бірін бағдаршам арқылы бағалайды

Өзара бағалау

 

Бір бірін тыңдайды, сыни қарайды,

Топ бірін бірі бағалайды

өзара бағалайды

 

Бекіту

5 мин

 

 

Жаттығулар орындату

Венн диаграммасы әдісін орындату

Алкандар мен алкендердің химиялық қасиеттерінің  айырмашылығын салыстырады.

Жаттығулардағы сұрақтарға  жауап береді

Есептерді шығарады

Венн диаграммасын толытырады.

 

 

 

 

Өзін өзі бағалау

 

 

 

 

 

Кесте толтырылады

 

Рефлексия

4 мин

Кері байланыс ұсынамын

Не Үйрендім?

Не ұнады\ұнамады?

Сұрақ?

Кері байланыс толтырады

Өзін өзі бағалау кестесін толтырады

Кері байланыс алынады

 

Үйге тапсырма

1-2

Алкендердің қолданылуы туралы реферат дайындап келуді

Этилен мен пропиленнің шарөзекті модельдерін дайындап келуді тапсырады.

Күнделіктеріне жазып алады

 

Үйге тапсырма беріледі.

 

Бағалау

1-2

Табыс критерийлеріне сәйкес келген оқушыларға жиынтық баға қою.

Күнделіктеріне баға қойдырту

 

Бағалау мониторингісі бойынша баға қою

 

Сабақтың тақырыбы: Практикалық жұмыс № 2 «Этиленді алу және оның қасиеттерін зерттеу»

Сабақтың мақсаты: Органикалық заттармен  және концентрациялы қышқылдармен жұмыс істегенде техника қауіпсіздігі ережелерін сақтай отырып, лабораторияда этилен алу тәжірибесін орындау.

Табыс критерийі:

Тәжірибе жүзінде этиленді алу жолдарын біледі;

Этиленнің химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакцияларды іс жүзінде жүзеге асыра алады.

Этиленнің жану реакция теңдеуін жаза алады.

Бағалау мониторингісі:

1-3 балл – 3 деген бага

3-6 балл – 4 бага

6-10 балл – 5 деген бага

Әдіс-тәсілдер: Жеке, топпен жұмыс

Ресурстар: Видеосабақтар, тапсырмалар, интерактивті тақта, компьютер

 

Сабақтың кезеңдері

Уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Күтілетін нәтиже

 

Ұйымдастыру кезеңі

 

1-2

Сәлемдесу

Түгендеу

Оқушы назарын сабаққа бұру

Сәлемдеседі

 

 

 

Назары сабаққа бұрылады

 

Жаңа сабаққа дайындық

3 мин

«Он сұрақ» қоя отырып, бүгінгі сабаққа оқушылармен біріге отырып, мақсат қойдырады.

Табыс критерийлерімен танысады

 

 

Сабақты тақырыбы мен мақсатын белгілеп алады

 

Табыс критерийлері белгіленеді, Тақырып пен мақсат анықталады

 

Жаңа сабақ

10 мин

5 мин

5 мин

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

Қауіпсіздік ережесімен таныстыру

Сарамандық жұмысының мақсаты мен күтілетін нәтиже туралы түсінік беру.

Сарамандық жұмысының барысымен орындалуы туралы айту.

Видеосабақ көрсету.

Тәжірибенің орындалуын дәптерлерге орындатады.

 Химиялық реакция теңдеулерін жазғызады.

 Химиялық қасиеттері мен алыну жолдарын практика жүзінде іске асыру.

Қауіпсіздік техникасының ережелері туралы айтады.

Видеосабақты талқылайды.

Тәжірибенің орындалуын дәптерлеріне орындайды

Химиялық реакция теңдеулерін жазады

Топтар бір бірін  стикерлер арқылы бағалайды

 

 

 

Өзара бағалау

 

Бір бірін тыңдайды, сыни қарайды,

Топ бірін бірі бағалайды

өзара бағалайды

 

Бекіту

5 мин

 

Тест тапсырмасын орындату

Тест тапсырмасын орындайды.

Өзара бағалау

 

Кесте толтырылады

 

Рефлексия

4 мин

Кері байланыс ұсынамын

«Сабақтан алған әсерін, көңіл – күйің"

Кері байланыс толтырады

Өзін өзі бағалау кестесін толтырады

Кері байланыс алынады

 

Үйге тапсырма

1-2

Алдыңғы сабағымыз алкадиендер болғандықтан материалдарды

дайындап келу

Күнделіктеріне жазып алады

 

Үйге тапсырма беріледі.

 

Бағалау

1-2

Табыс критерийлеріне сәйкес келген оқушыларға жиынтық баға қою.

Күнделіктеріне баға қойдырту

 

Бағалау мониторингісі бойынша баға қою

 

Сабақтың тақырыбы:.

Сабақтың мақсаты:  топта жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру

Табыс критерийі:

Power Point программасын іске қоса алады            1-3 балл

Программа интерфейсімен жұмыс жасай алады.   1-3 балл

Топтық жұмыста белсенділіктері артады.1-4 балл

Бағалау мониторингісі: 1-3 балл – 3 деген бага

3-6 балл – 4 бага

                                            6-10 балл – 5 деген бага

Әдіс-тәсілдер: Жұппен, топпен жұмыс,

Ресурстар: Электрондық оқулық, тапсырмалар, интерактивті тақта, компьютер

Сабақтың кезеңдері

Уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Күтілетін нәтиже

 

Ұйымдастыру кезеңі

 

1-2

Сәлемдесу

Түгендеу

Оқушы назарын сабаққа бұру

Топқа бөлу:Сүйікті жемістері арқылы

 

Сәлемдеседі

 

 

Топқа бөліну.

 

Назары сабаққа бұрылады

 

Жаңа сабаққа дайындық

3 мин

Жұмысты бастамас бұрын оқушылармен бірігіп табыс критерийін жасап алу.

Үш топқа тапсырма:

Білемін  Үйрендім Үйренгім келеді стратегиясымен жұмыс істеу.

Білемін қатарына осыған дейін Power Point бағдарламасы туралы білетіндерін жазып шығу. Енді бүгін не үйренетіндеріне шолу жасау, сол арқылы бүгінгі тақырып пен мақсатты анықтап алу.

 

Табыс критерийлерімен танысады

БҮҮ толтырады

 

 

 

 

 

Сабақты тақырыбы мен мақсатын белгілеп алады

 

Табыс критерийлері белгіленеді, Тақырып пен мақсат анықталады

 

Жаңа сабақ

10 мин

5 мин

5 мин

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

Электрондық оқулықпен жұмыс.

 

Негізгі түсініктерді постерге салғызу

Қорғату

 

Бағалату

Қайта жұпқа бөлу: бір екі деп санату

Компьютерге отырғызу, Power Point ті  іске қосу жолдарын практика жүзінде іске асыру.

 

Топ болып электрондық оқулықты  көріп, талқылайды, 

Постерге негізгі түсініктерді салып, қалған топтарға түсіндіреді

Бірін бірі бағалайды

Жұптасу.

Компьютерге отыру.

Power Point ті  іске қосу

Топтар бір бірін бағдаршам арқылы бағалайды

 

 

 

Өзара бағалау

 

Бір бірін тыңдайды, сыни қарайды,

Топ бірін бірі бағалайды

өзара бағалайды

 

Бекіту

5 мин

 

 

Сұрақтар қою:

Power Point не үшін оффистік программалар қатарына жатады?

Слайд дегеніміз не?

Таныстырылым бағдарламасының мүмкіндіктері қандай?

Бүгін не үйренгендерін кестеге салу.

Не үйренгісі келетіндерін кестенің үшінші қатарына жазу

 

Сұрақтарға жауап береді

 

 

 

БҮҮ

Кестені толтырады

 

 

 

 

 

 

Кесте толтырылады

 

Рефлексия

4 мин

Кері байланыс ұсынамын

Не Үйрендім?

Не ұнады\ұнамады?

Сұрақ?

Кері байланыс толтырады

Өзін өзі бағалау кестесін толтырады

Кері байланыс алынады

 

Үйге тапсырма

1-2

Өтілген тақырып бойынша қысқаша ғана конспекті жазу

Қарсы топтарға сұрақтар дайындап келу.

Күнделіктеріне жазып алады

 

Үйге тапсырма беріледі.

 

Бағалау

1-2

Табыс критерийлеріне сәйкес келген оқушыларға жиынтық баға қою.

Күнделіктеріне баға қойдырту

 

Бағалау мониторингісі бойынша баға қою

 

ID: 6691 | Просмотров: 3357