Басты бет » Ашық сабақтар » Сабақ жоспарлары » Қысқа мерзімді жоспар

Алгоритм түрлері

Алгоритм түрлері

Дереккөз: Ұстаздар сайты

загрузка...

Алгоритм түрлері 

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Информатика

Сыныбы

6 «Ә»

Сабақтың тақырыбы

 Алгоритм түрлері (сызықтық, тармақталу)

Мақсаты

Алгоритмнің түрлерін және орындалуын меңгеру

 

Күтілетін нәтиже

А) Алгоритмнің түрлері туралы білімді игереді

Б) Алгоритм түрлерімен жұмыс жасайды, талдайды

В) Алгоритм түрлерін өмірмен байланыстырып, құндылықтарын бағалай алады

Керекті жабдықтар

Оқулық, әдістемелік құралдар, бос флипчарттар, интербелсенді тақта, компьютер, планшет, ғаламтор беттері, слайд-шоу т.б.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

5 мин

Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылармен амандасу.

Оқушыларды түгендеп, сабаққа зейіндерін аудару.

Психологиялық ахуал тудыру үшін тренинг өткізу

 

«Әр елдің сәлемдесуі»

/әр елдің сәлемдесін жасайды. Мысалы, Жапондарда иіліп сәлемдеседі, Кенияша билеп амандасу, қытайша қолдарын бүгіп, иілу және Қазақша төс қағыстырып не қол беріп амандасу т.б. /

 

Топтарға бөлу.

Блок-сызбалар арқылы 3 топқа бөлу

 

 

 

Мұғаліммен амандасады.

 

 

Тренингті жасау

 

 

Әр елдің амандасуын жасау.

 

 

 

 

 

 

Оқушылар  бөлініп, отырады.

/топқа бөлінгеннен кейін өздеріне берілген сызбаларға  түсініктеме береді/

  •  

 

 
 
 

 

 
  •  

 

 
 
 

 

 
  •  

Тұсаукесер

 

Үй тапсырмасына-6 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тұсаукесерге –

2 мин

  1. «Кір жаятын жіп» әдісі

/үй тапсырмасы/

а/ үй тапсырмасын тексеру

б/ бекіту

 

y = а * в осы өрнекті және «жұмыртқа қуыру» мысалдарын алгоритмнің дұрыс болатын блок-сызбасын орналастыру керек.

Овал: басы 

 

                                                                       

 

       
   
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Параллелограмм: Жұмыртқа қуыру          

 

 

 

       
 
 
   
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Бағалау

 

2. «Тақырыптық түйінді сөз»  әдісі

/жаңа материалды игеруге көпір/

 

      Екі банка болады. Біріншісінде таныс сөзде және таныс емес сөздер болады. Соның ішінен таныс емес сөздерді екінші банкаға тауып шығару.

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге берілген §9 тақырыптары бойынша жұмыстану және 61 беттегі №7,8,9,10 тапсырмаларды орындап келу

 

 

 

 

 

Әр түрлі фигуралардың ішінен дұрыс блок-сызбаны реттеп, орналастыра білу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 «Смайликтер» арқылы

өз-өзін  бағалау 

 

 

 

Берілген сөздердің ішінен таныс емес сөздерді табу керек және екінші банкаға шығару керек.

 

 Негізгі бөлім

 

Мәтінмен танысу – 7 мин

 

Топта талқылау – 2 минут

 

Интеллект картаға салу –

7 минут

 

Интеллект картаны қорғау – 5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Практикалық жұмыстарға –

6 минут

Алгоритм түрлері (сызықтық, тармақталу)

 

Оқулықпен жұмыстану   ІІІ тарау

Мәтінмен жұмыс §10    62-65 беттер

 

«Интеллект карта» әдісі

Жеке, топтық жұмыстары ұйымдастырылады.

/Топтық әңгіме әдісі арқылы топта талқыланады нәтижесінде интеллект картаға түсіреді /

 

 

      Алгоритмнің 3 түрі бар: сызықтық, тармақталу және цклдік

     Сызықтық алгоритм

      Егер алгоритмнің N қадамы болса және олардың барлығы басынан аяғына дейін бірінен соң бірі тізбектеле орнатылатын болса, онда ондай алгоритмдерді сызықтық алгоритм деп атаймыз.

    Сызықтық алгоритмде барлық бұйрықтар алгоритмде көрсетілгендей тізбектей орындалады. Осыған дейін қарастырылған барлық мысалдар: екі санды қосу, робот портреті, үй тапсырмасын орындау, жұмыртқа қуыру, т.б. сызықтық алгоритм болып табылды.

    Тармақталу алгоритм

   Кейде алгоритм бұйрықтарын орындау барысы шартқа тәуелді болады. Мысалы, далада жаңбыр жауып тұрса, қолшатыр алу керек; ал егер жаңбыр жаумаса, онда қолшатыр алудың қажеті жоқ. Мұндай алгоритмнің түрі тармақталған алгоритм деп аталады.

     Егер алгоритм қадамдарының тізбектеле орындалуы қандай да бір шартқа тәуелді өзгеретін болса, онда мұндай алгоритмді тармақталған алгоритм дейміз.

(6 сынып информатика оқулығы, авторлары: Е.А.Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов, Арман-ПВ,2014)

 

Толық алгоритм:

 
  Ромб: Шарт

 

 

 

 Иә                                                                  Жоқ

 

       
 

1 іс-әрекет

 

2  іс-әрекет

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

Ромб: ШартТолық емес алгоритм

 

                                                                Жоқ

 

       
   
 
 
 

 

 

 

                                          Иа

 

 
 
 

 

 

 

 

 

Практикалық  жұмыс

/66 беттегі №4 тапсырманы орындау/

 

 

Сергіту сәті

Дәптерлерін ашып, бүгінгі күннің жадын және тақырыпты жазып алады.

 

 

 

 

Оқулықпен жұмыстанады.

/әр топ мәтінмен жеке танысады/

 

Оқушылар бір-бірлеріне ой тастап диалог құрады.

Бірігіп интеллект карта жасайды.

 

Ғаламтордан тақырыпқа сай материал іздейді.

 

 

Wiki беттерімен жұмыс жасайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды.

 

Көз және бой  жаттығуларын жасайды.

 

 

Қорытынды

 

Бекітуге –

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс парақшасын толтыру –

2 мин

 

 

 

Бағалау критерилерін толтыру – 2 мин

 

 

«Тест»

/Бекіту / 

67 беттегі «Өзіңді тексер!» тесті орындау.

Электрондық оқулықтан үзінді көрсету

/Ұлттық ақпараттандыру орталығы құрастырған, 2008 жыл/

 

 

Бағалау

 

 

 

 

Дарынды және таланты оқушылар үшін

кеңейтілген тапсырмалар

 (Тақырыптардың түпнұсқалы зерттеулерін қолдау)

 

 

Үйге тапсырма

§10 Тақырыпты оқу

66 беттегі Бақылау сұрақтары мен тапсырмаларындағы №3 тапсырманы орындау.

 

 

«Бес саусақ»

/Кері байланыс/

 

 

 

 

 

Бағалау

 

 

 

Сабақты аяқтау.

 

 

 

Оқушылар берілген тест тапсырмаларын  орындайды.

 

 

 

Бүгінгі сабақ бойынша өз-өзін бас бармақ  арқылы бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

Күнделіктеріне жазып алады.

 

 

 

 

 

Сабақ бойынша өз ойларын, қорытындыларын

«Бес саусақ» керібайланыс парақшасын толтырады.

 

 

 

Бағалау критерий парақшаларына бағаларын толықтырып түсіреді.

       

 

Ұстаздар сайты

loading...

Авторы: Умсынганым Болатовна

Батыс Қазақстан облысы Бөрлі ауданы Ақсай қаласының №1 мектеп-балабақша кешені

Ұстаздарға арналған жаңа Қазақстандық портал tarbie.org
Ұстаздарға арналған жаңа Қазақстандық портал tarbie.org

Белсенді ұстаздарды марапаттау
Белсенді ұстаздарды марапаттау

Сертификат алу жылдам әрі сапалы
Сертификат алу жылдам әрі сапалы

Ұқсас ашық сабақтар:
Бөлім: Қысқа мерзімді жоспар | Қосты: umsyn-bolatovna (23.01.2015) | Автор: Умсынганым Болатовна W
Көрсетілім: 2034 | Ілмек сөздер: түрлері, алгоритм | Рейтинг: 0.0/0
Барлық пікірлер: 0
Пікірді тек тіркелген қолданушылар ғана қалдыра алады
[ Тіркелу | Кіру ]
Іздеу
Сертификат алу
Бөлімдер
Қысқа мерзімді жоспар [85]
қысқа мерзімді жоспарлар
Орта мерзімді жоспар [37]
орта мерзімді жоспарлар
Сайтқа кіру
Логин:
Пароль:
Сұрақ
Сізге сайттың жаңа дизайны ұнады ма?
Барлық жауаптар: 5929
Бізге қосыл