Сайт учителя начальных классов
.
Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары

Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары

 

Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары

№46 А.С.Пушкин атындағы мектеп лицейінің

Математика пәнінің мұғалімі

Баймағанбетова Бота

 

Сынып: 8

Пән: Алгебра                                     

Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары

Сабақтың мақсаты: а) білімділігі

   оқушылардың білім дәрежесін байқап,алған білімдерін   

   одан әрі тиянақтау

   ә) дамытушылық

                            оқушылардың ойлау,есте сақтау қабілетін шыңдап және                                     

                            білім дағдыларын дамыту

   б) Тәрбиелік

   пәнге қызығушылығын арттыру,ой-өрісін кеңейту,

   жауапкершілікке тәрбиелеу

Сабақ түрі: аралас сабақ

Сабақ типі: қорытындылау

Сабақ әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап

Сабақ көрнекілігі: ActivStudio, презентация, компьютер, карточка, тест, таблица

Пәнаралық байланыс: информатикамен

Сабақтың жоспары:    1. Ұйымдастыру кезеңі

  1. Үй тапсырмасын тексеру
  2. Өткен сабақты пысықтау
  3.   Есептер шығару
  4. Тест «Квадрат теңдеудің түрлері»

                                      6.Сергіту сәті

  1. Үйге тапсырма беру
  2. Сабақты қорытындылау
  3. Оқушыларды бағалау

Сабақ барысы:

 І Ұйымдастыру кезеңі: а) сәлемдесу

   ә) түгендеу

   б) сынып тазалығы

   в) оқу-құрал жабдығы

 

ІІ Үй жұмысын тексеру

ActivStudio флипчартта орындалады.

 

 

 

 

 

 

ІІІ  Сабақты пысықтау

1.Кавдрат теңдеу дегеніміз не?

(1)  түрінде берілген теңдеу квадрат теңдеу деп аталады.

  1. Толық квадрат теңдеу дегенміз не?

 (1) теңдеудегі  және болса, онда ол теңдеу толық квадрат теңдеу деп аталады.

  1. Толымсыз квадрат теңдеу дегенміз не?

в немесе с, в мен с нөлге тең болатын дербес жағдайлардағы квадрат теңдеу толымсыз квадрат теңдеу деп аталады

  1. Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?

Егер толық квадрат теңдеудегі бірінші коэффициент 1-ге тең (а=1) болса, онда ол келтірілген квадрат теңдеу деп аталады.

  1. (1)түбірінің формуласы

6.өрнегі (1)теңдеудің  дискриминанты деп аталады. Оны D деп белгілейміз.

  1. D>0 2түбір бар; D=0   1 түбір бар; D<0 түбірі жоқ 

IV Есептер шығару

 

№139

Тақтаға бормен шығарып, ActivStudio бағдарламасына жауаптарын жазады.

  1.  2.

1 түбірі ғана бар                                        2 түбірі бар

 

3         4.

2 түбірі бар                                                  түбірі жоқ

  1. 6.

2 түбірі бар                                                  2 түбірі бар                                                  

  1. 8.

1 түбірі бар                                                     2 түбірі бар                                                  

әр есепке бір-бір оқушыдан шығады.

№140

Калькулятордың көмегімен, теңдеу түбірлерінің жуық міндерін 0,1 дәлдікпен есептеу.

  1. 2.

V  Тест «Квадрат теңдеудің түрлері»

 

Теңдеу

толымды

толымсыз

келтірілген

келтірілмеген

 

+

 

+

 

2+2=0

 

+

 

+

2x2+4x=0

 

+

 

+

13x2-6x+3=0

+

   

+

3х + 6х2 + 7=0

+

   

+

–х2 + 2х +4 =0

+

 

+

 

х+ 5х+3 = 0

+

 

+

 

+ 9 = 0

 

+

 

+

 

Оқушыларға тестті компьтерде power point-та табады.  Толық бағалау үшін карточка алады. Ол кароточканың сыртында мамандықтардың суреті тұрады, ал ішкі жағында есептер. Егерде сол есепті шығарса сол мамандықтың болашақта маманы болады деп сенемін. 

 

 

VI Сергіту сәті

 

1.Қандай санның бір ғана квадрат түбірі бар (НӨЛ)

 

  1. 4 пен 5-тің арасына қандай таңба қойылғанда 4-тен артық, 5-тен кем сан шығады? (үтір)

 

  1. «Дискриминант» қандай

сөзден шыққан? (латынның ажырату, анықтау)

 

4.Түйе, бота маң басқан,

Төрт аяғын тең басқан.

Шұнақ құлақ бес ешкі,

Қос лақты қос ешкі,

Төрт қозылы екі қой,

Бәрін бірге санап қой.(15)

 

5.Дүкеннен сабын алдым,

Оның және қабын алдым.

Екі дәптер, бір қарындаш,төрт кітап

Тіс ысқышты  қоса алдым.

Есептеші сонда бәрі

Қанша болды қолда бары (10)

 

VII Үйге тапсырма 140 аяқтау

VIIІ Оқушыларды бағалау

ІХ Сабақты қорытындылау.

ID: 9764 | Просмотров: 3542