Сайт учителя начальных классов
.
Шектер туралы теоремалар.

Шектер туралы теоремалар.

 Шектер туралы теоремалар.

Сабақтың тақырыбы:           Шектер туралы теоремалар

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Функцияның шегін есептеу әдістерін оқып-үйрену, теоремаларды қолдана білу дағдыларын бекіту.

Дамытушылық:  Оқушылардың ойлау қабілетін, есте сақтау және зейін қою қабілеттерін дамыту. Шығармашылық белсендіктерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды бірлесіп жұмыс істеуге үйрету, ұқыптылыққа, адалдыққа, еңбекті сүюге тәрбиелеу. Өзін-өзі басқаруға, шапшандыққа тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдері:

Ой -қозғау: Өткен сабақ бойынша сұрақтар, сұрақ-жауап іздендіру;

Ой- қорыту:Деңгейлік тапсырмалар орындау, есептер шығару

Ой- толғау:Сұрақ-жауап, өз пікірін білдіру, рефлексия.

Сабақтың түрі мен типі: Жаңа білімді бекіту, аралас сабақ.

Өткізу формасы: Топтық, жұптық, жекелеп.

Сабаққа керекті құрал-жабдықтар: Интерактивті тақта, слайдтар, үлестірмелі тапсырмалар, тірек сызбалар, флипчарттар, бағалау парағы.

 

Әдебиеттер:

 

  1. Алгебра және анализ бастамалары. авт.А.Е. Абілқасымова т.б
  2. Арнайы цикл математикасы. Оқу құралы. авт.А.Е. Жүнісбеков т.б
  3. Алгебра и начала анализа.Учебное пособие. авт.М.И. Каченовский т.д
  4. Математикадан практикалық тапсырмалар. Өз құрастыруыммен.

Сабақтың технологиялық картасы

 

 

 

Сабақтың кезеңдері

Ұзақтығы

           Оқытушының

             іс - әрекеті

              Оқушының

               іс - әрекеті

1

 

 

Ұйымдастыру.

3 мин

Оқушыларды түгендеу.

Сабақты тақырыбымен

таныстыру.

 

Оқу құралдарын даярлап қою.Сабаққа қажетті

анықтамалар,формулаларды қайталау.

 

2

 

 

Үй тапсырмасын тексеру.

15 мин

1.Ауызша сұрақтар қою

2.Тақтада жұмыс істеу

3.Тест тапсырмасы

Үйге берілген

тапсырмаларға жауап

береді.Оқушылардың

жауаптарын тыңдайды.Тест тапсырмасының жауабын іздеу

 

3

 

 

Жаңа тақырыпты игеру

20 мин

Шектер туралы теоремаларын қарастыру.Оқушыларға ізденіс жұмысын беру.

Үлестірмелі карточкалар бойынша.

Қажетті мағлұматтарды

жазып алу, есте сақтау.Өз бетінше есептеп нәтиже алады.Ізденеді,жауабын тексереді.

 

4

 

 

Сергіту сәті

3 мин

Оқушылардың қызығушылықтарын ояту

 

Талдайды,нәтижесін береді

5

 

 

Жаңа тақырыптың игерілуін тексеру

20мин

Әр деңгейлі тапсырмалар

береді.Жеке жұмысты

ұйымдастырады.

№113 (а,в) №124 (а)

 Топқа бөлініп есептейді.

Тез, дұрыс жауабын іздейді.

Ережені есте сақтауға

мысалдар орындайды.

 

6

 

 

Өтілген тақырыпты бекіту

 

8 мин

Деңгейлік, жеке тапсырмалар беру, тексеру

Берілген тапсырмаларды

дұрыс орындап,жауабын

белгілеу.Өзара тексеру.

7

Қайталау - оқу анасы

 

 

5 мин

Анықтауыштарды есептеу

 

Анықтауыштарды есептеп шығарады

8

 

Үй тапсырмасын беру

2 мин

Түсіндіріп үй

тапсырмасын береді

Дәптерлеріне жазып алу,

нақтылау.

9

Оқушыларды бағалау Рефлексия

4 мин

Әр оқушыға сапалы баға

 қою

Оқушылардың өтілген сабақ туралы пікірін білу.

Тыңдайды,пікірлерін

білдіреді.

Өз ой пікірін айтады

 

 

 

 

 

1.Ұйымдастыру.

Оқушылар сабағымызды бастамас бұрын бір-біріңе және бүгінгі сабаққа келіп отырған  қонақтарға жылы жүзбен тағы бір амандасып алайық та,жұмысымызға  сәттілік тілейік!

  (Оқушылар сәлемдеседі де, бір –біріне жақсы тілектер:Сәттілік тілеймін! Табысың мол болсын! Жақсы бағаларың көп болсын т.б. тілектер айтып барып отырады).

1-слайд.Сабақтың тақырыбы: Шектерді есептеу тәсілдері

2-слайд. Сабақтың мақсаты:

3- слайд.Сабақ ұраны: Білгенің бір тоғыз, білмегенің тоқсан тоғыз

4-слайд. Әдіс-тәсілдері

5-слайд. Сабақтың түрі мен типі

6 слайд. Өткізу формасы

7 слайд. Сабаққа керекті құрал-жабдықтар.

8 слайд.  Қолданылған әдебиеттер

2. Үй тапсырмасын тексеру.

9 слайд. Ауызша сұрақтар. Функцияның шегінің анықтамасы

Анықтама. х аргументі ұмтылатын сан f(х) функциясының анықталу облысының ішінде жататын болса, онда оның сол нүктедегі мәні – функцияның шектік мәні болып табылады.

Мысалы:  х 2         f(х)=1+х2    Д (f)=R

f(2)=1+2 2=5

10 слайд. 2. Кім  осы ұғымды толық түсіндіре алады?

Анықтама: Егер кез-келге ɛ>0 саны үшін δ=δ(ɛ)>0 саны табылып, барлық х а үшін  теңсіздігі орындалғанда  теңсіздігі орындалса, онда А санын f(х) функциясының х-тің а-ға ұмтылғандығы шегі деп атайды.

11-слайд. Белгіленуі:        

12- слайд.  Мына шектерді есептеңдер:

а)        

ә)

 

Тест тапсырмалары.

Шектерді есепте:

1.                  

А) 10;           В) 25;           С) 30           Д) 17;            Е) 20

     

2.
 

А) -1;           В) 1;           С) 0;           Д) 2;            Е) – 2

 

3.                                                                                                                                                                                                                                                                           

А) 4;           В) 8;           С) 9;           Д) 10;            Е) – 12

4.              

А) 0;           В) 3;           С) 2;           Д) 1;            Е) 10

5.                

А) 0;           В) 3;           С) 2;           Д) 1;            Е) 10

6.                  

А) 1;           В) 2;           С) 0;           Д) 3;            Е) 4

13 слайд. Жауаптары:

  1. В
  2. А
  3. Е
  4. Е
  5. С
  6. Д

 

3. Жаңа тақырыпты игеру

Функция шегін табу үшін есептеулерді жеңілдететін теоремаларды келтірейік.

14слайд.

1 теорема.  Функциялар қосындысының (айырмасының) шегі шектердің қосындысына (айырмасына) тең, яғни:

g(х)

15 слайд.

2-теорема. Функциялар көбейтіндісінің шегі шектердің көбейтіндісіне тең, яғни:

g(х)

16 слайд.

Салдар. Тұрақты көбейткішті шек таңбасының алдына шығаруға болады, яғни:

17 слайд.

3- теорема. Екі функция қатынасының шегі шектердің қатынасына тең (бөлімінің шегі нөлден өзгеше болуы керек), яғни

 

Мұнда g(х) 0

18 слайд.       4.Сергіту сәті.

Есеп. Қызыл кітапқа енген мына аңдардың ішінен Қазақстанда мекендейтін ең ірі жабайы аңды атаңдар.

а) Архар            в)Құлан               б)Джейран

19  слайд. Құланның биіктігі 1,5 м, салмағы 150-170 кг, мүйіздерінің арасы 1,5м, салмағы- 20кг.

 

5. Жаңа тақырыпты игерілуін тексеру.

Міндетті деңгей. Оқулықтан № 123 (а,в), №124 (а).Қосымша тапсырма(алгоритмдік)

20 слайд. Шекті есепте.

6.Өтілген тақырыпты бекіту.

Деңгейлік тапсырмалар.

1-деңгей.

а)   

 

А) 10;           В) 2;           С) 13;           Д) 11;            Е) 12

б)

 

А) 1;           В) -3;           С) 0;           Д) 1;            Е) -1

 

2-деңгей.

а)

А) ;           В) ;           С) ;           Д) 1;            Е)

б)

 

А) ;           В)0;           С)2;           Д) 3;            Е)

3-деңгей.

 

А)4;           В) - ;           С) ;           Д) ;            Е) 9

  1. 21 слайд. Қайталау- оқу анасы.

 Есепте(ауызша)

а)                                                      б)

ә)                                                      в)

8.22- слайд. Үй тапсырмасын беру

Алгебра және анализ бастамалары. авт.А.Е. Абілқасымова  §7 № 123 (ә,б) №124 (ә,б)

9.Оқушыларды бағалау. Рефлексия.

Бағалау парағы бойынша.

ID: 8886 | Просмотров: 3791