Сайт учителя начальных классов
.
Рационал бөлшектерге амалдар қолдану

Рационал бөлшектерге амалдар қолдану

Рационал бөлшектерге амалдар қолдану

Сабақтың тақырыбы: Рационал бөлшектерге амалдар қолдану

Сабақтың мақсаты: Рационал бөлшектерге амалдар қолданып есеп шығару қабілеттерін нығайту, білімдерін әртүрлі жағдайда қолдана білуге дағдыландыру.

Дамытушылық мақсаты: Белсенділігін көтеруге, ойлау қабылеттерің арттыруға, өз ойын   жүйелеуге, тез шешім қабылдауға, өздіқ жұмыс жасауға тәрбиелеу.

Тәрбиелік мақсаты: Оқушылардың білімге деген қызығушылығын арттыру. Ұжым намысын қорғай білетін,  шығармашылық қабілеті дамыған тұлға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас,топпен жұмыс

Көрнекілігі:

1. Қысқаша көбейту формулалар

2. Әр түрлі деңгейлік тапсырмалар,үлестірмелер.

3 Слайдтар

4. Плакаттар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.  Ынтымастық атмосферасын қалыптастыру -  музықалық «Сергіту сәті» 2-3 мин

ІІ(а-в)2 және (а+в)2формуларды пайдаланып оқушылар

екі топқа бөлінеді, яғни оқушыларға үлестірмелер беріледі,

топ басшысылары сайланады. Бағалау парағы таратылып және бағалау критерийлер беріледі

ІІІ. Өткен материалды еске түсіру «математикалық лото»

Формулалардың және есептердіңон немесе сол жағы қиылып таратылады оқушылар құрастырып оқиды:  ( 2а-3)2,   (а-в)(а+в),

(а-в),  (6-3с). а22;  4а2-12ав+в2;  а2-2ав+в2

 (а+3с)2 , (5+3с)2  , (са+4в)2 ,  49a2- 4c2  .....

(а-в)2=a2-2ab+b2 .   (a2-b2)=(a-b)(a+b). (6-3с)=36-36c+9c2 .

2-24ав+3в2=(2a-3b)2 .  (а+3с)2=a2+6ac+9c2 .

(5+3с)2=25+30c+3c2.   (са+4в)2= (c2a2+8abc+16b2)

49a2- 4c2  =(7a-2b)(7a+2b)

ІV. Мағынаны ажырату - тест тапсырмалары:

1. Бөлшекті қысқартыңдар.

2. Көбейтуді орындаңдар:

3. Бөлуді орындаңдар:

4. Өрнекті ықшамда:

ІІ нұсқа.

1. Бөлшектерді қысқартыңдар:

2. Көбейтуді орындаңдар:

3. Бөлуді орындаңдар:

4. Өрнекті ықшамда:

V. «Қызығушылықты ояту»Ертегіге назар аудару:

Ертеде данышпан деген патшаның елінде «Байлық», «Бақыт», «Ақыл» үшеуі бас қосады. Ол үшеуі адам баласына тигізген пайдасы жайында таласып қалады.

Байлық: менің арқамда ғана адам баласының төрт түлігі сай, үйі, дүние – мүлкі, ішіп – жемі мол болады.

Бақыт: Мен кімнің басына қонсам, соның атақ – даңқын шығарамын. Мансабын аспанға көтеремін.

Ақыл: Адам баласы менсіз өмір сүре алмайды. Нанбасаңдар Данышпаннан сұрайық.

Данышпан: «Байлық»- бір жұттық, «Бақыт» - баянсыз, «Ақыл» - еңбек, білім деген сүйеніші, тіреуі, тұтқасы бар.

Сондықтан да ақылды болып еңбек ете білген адам ғана байлыққа да, бақытқа да кенеліп, мәнді де, сәнді өмір сүре алады.

Міне, бұдан шығатын қорытынды: ақылды, білім болған жерде бақытты да, бай боламыз. Сондықтан да сабақты тек жақсы оқып, білімді де, білікті азамат болып өсуіміз керек.

«Білім азбайды, ақыл тозбайды»

«Оқусыз – білім жоқ, білімсіз күнің жоқ» деген мақалдарды әркез есте ұстай жүріп ,әр түрлі деңгейлік тапсырмаларды орыңдаймыз:

І деңгейлік1) (х-у)(х+у)=?

2) (a-2)2.        3)(3a+m)2

ІIдеңгейлік1) (2х-3у)(2х+3у)=?

2) (5a-2)2.        3) (5a+6m)2.       4)   .

ІIIдеңгейлік1) (2х-3у)(2х+3у)– 4x2 – 9y2

2) (7a-2b)2 – 49a2 -22ab + 4b23) (a-6m)2-36m24)

  1. «Өрнек» - сөзіне бес жол өлен жазуға тапсырма беріледі.

VIІ.   Бағалау парақшаларына топ басшылары өз бағаларың қояды

VIІІ.  Рефлексия- смайликтер

Оқ. теғі

«математикалық лото»

Тест тапсырмалары

 

деңгейлік тапсырмаларды

бес жол өлен

Ұпай саны

 

Қай топта ұпай саны жоғары болса сол топ І орынға ие болады

Бағалау критерийлер:

«математикалық лото»    1-ші шығарып, тез және дұрыс   10ұпай

Қатесіз, бірак кештеу              8 ұпай

Бірнеше қате бар                     5ұпай

«Тест тапсырмалары» барлығы дұрыс       20 ұпай

Жартылай дұрыс          10ұпай

Қателері өте көп                  5ұпай

деңгейлік тапсырмаларды:   1-деңгейлік тап-ры   10ұпай

 ІІ-деңгейлік тап-ры   15ұпай

ІІІ-деңгейлік тап-ры  20ұпай

Бес жол өлен   15 ұпай

Бағалау:  55-65 ұпай «5-тік» 

45-35 ұпай «4-тік»

35 төмен    «3-тік»

ІІ. Өткен материалды еске түсіру.

«Сөре және мәре» ойыны бойынша формулалар мен анықтамалар қиылып таратылады, басы бір топқа, соңы екінші топқа беріледі. Олар құрастырып оқиды

ІІІ. Мағынаны ажырату.

Оқушыларға әр деңгейдегі үлестірме таратылады.

1-ші жеке жұмыс.

2-ші жұптасады.

3-ші топтасады.

Тапсырмаларын бір-біріне түсіндіреді. (Әр топтан оқушылар есепті тақтада шығарады)

  1. Отбасында 5 ағайынды бар. Олардың әрбіреуінің 1 апайы бар. Отбасындабарлығынеше бала?(6)
  2. Столдың 4 бұрышы бар. Егер 1 бұрышынкесіптастаса, нешебұрышқалады?(5)
  3. Тауықбіраяғыментұрса 2 кг, ал екіаяғыментұрсанеше килограмм болады?(2 кг)
  4. 70 мин көппе, әлде 1 сағ 10 мин көппе?(тең)
  5. Екіқолда 10 саусақ. Сонда 10 қолданешесаусақболады?(50)
  6. Әсемпоездыңбасынанесептегенде7-вагонға отырды. Марина поездыңсоңынанесептегенде7-вагонға отырды. Сонда қыздарбірвагондаболды. Поезда неше вагон болған?(13)
  7. 86 санынешқандайжазужазбай 12-ге арттыр.(98)
  8. Екіадам 2 сағат шахмат ойнаса, олардыңәрқайсысынеше сағат ойнаған?(2)
  9. Теңдеуге Бес жол өлең жазу

ID: 6004 | Просмотров: 3281