Сайт учителя начальных классов
.
Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары.

Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары.

 Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары.

Тақырыбы : Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары

Мақсаты :

Білімділік : кавдрат теңдеуді дискриминант тәсілімен шешуді үйрету. D>0; D<0; D=0; болған жағдайдағы квадрат теңдеудің түбірлерін табуды үйрету;  толымсыз квадрат теңдеулерді шешуде білімдерін тиянақтау; 

Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін кеңейту, пәнге қызығушылығын дамыту, оқушылардың коммуникативті сипаттағы тұлғалық қасиеттерін дамыту, өз бетімен білім алу біліктерін дамыту, алған білімді қойылған мақсатқа жетуде қолдануға үйрету;

 

Тәрбиелік:  достық қарым-қатынас тәрбиелеу, мақсатқа жетуде өзін-өзі және өзара бақылау дағдыларын, ерік, табандылық тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту

Сабақтың әдістері: Сұрақ –жауап, топпен және жекеленген  жұмыс, 

Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, кестелер т.б. 

Сабақтың жоспары:

Ұйымдастыру кезеңі. (10 мин)

Саламатсыңдар ма, балалар? Біз сабағымызды бастамас бұрын, тілек ойынын ойнайық, ортаға келіңздер. Бұл ойынның шарты: мына менің қолымдағы допты бір – бірімізге жақсы тілектер айтып ұсынуымыз қажет.Сонымен балалар орындарыңызға отырып алыңыздар. Енді сабағымызды бастайық.

 

Нені білуіміз керек

Мен  білдім

Әліде үйренуім керек

Квадрат теңдеудің шешу тәсілін

 

 

 D>0 болғанда квадрат теңдеудің түбірін табуды

 

 

D<0 болғанда квадрат теңдеудің түбірін табуды

 

 

 D=0 болғанда квадрат теңдеудің түбірін табуды

 

 

 

Бүгінгі сабаұты бастамас бұрын алдымызға мақсат қойып алайық. Бүгін бізге мақсат ағашы мынадай мақсаттарды білуіміз керек дейді.

І кезең: «Ой шақыру кезеңі»

 

а) «Графикалық тест»

 

Сұрақтар

иә

жоқ

1

 теңдеуі. Квадрат теңдеу ма?

 

 

2

Толымсыз квадрат теңдеу 4 түрі бар ма?

 

 

3

 толымсыз квадрат теңдеу ма?

 

 

4

толымсыз квадрат теңдеуінің жалғыз түбірі бар ма?

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

 

 

ә) «Сематикалық карта»

Толымсыз квадрат теңдеудің түрлері.

 

 

 

 

в

 

 

Шығарылу жолдары.

 

 

 

 

ІІ кезең:  «Тыңдау кезеңі»(8 мин)

Балалар ! Толық квадрат теңдеу теңдеуді шешкенде коэффиценттерді анықтай білу өте маңызды деп ойлайсыңдар ма?.

Оқушылар жауабы:.                                                                                       

Толық квадрат теңдеуді шешу үшін дискриминант ұғымы енгізілген және оны табу үшін теңдеу коэффиценттерін дұрыс ажырата білу өте маңызды себебі, теңдеудің  түбірлерінің бар жоғы және саны  осы мәнеге тура тәуелді .

D - дискриминант

D= в2-4ас формуласы пайдаланылады, ал түбірлері былай табылады:

Дискриминанттың мәніне қарай квадрат теңдеудің шешімдерінің 3 түрлі жағдайы болады. Олар :

Мысалы : 1) 2х2+3х-5=0,             

 Д=                  Д=49

 

 

2) 25 х2-10х+1=0

Д=            Д=0

 

 3) 9х2-3х+2=0

Д=              Д=-63

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ кезең:  «Ой толғаныс»  (15 мин)

а) Топ мүшелерін анықтау (2мин)

І

Есептер

Жауаптары

Топ мүшелері

ІІ

Есептер

Жауаптары

Топ мүшелері

1

2–14х+16=0

 

2; 2

Топ басшы

1

2–36х+77=0

 

3,5; 5,5

Топ басшы

2

25х2-10х+1=0

0,2

 

Хатшы

2

х2+6х+8 =0

 –4; –2

 

Хатшы

3

2–3х–2=0

– ; 2

 

Хабаршы

3

3x2–2x–5=0

1 ; –1

Хабаршы

4

2x2–5x–7=0

–1; 3,5          

Уақыт сақшысы

4

2+7х+3=0

 

–1; –

Уақыт сақшысы

 

ә)«Ғажайыптар алаңы» сайысы (8мин)

Сергіту сәті (2мин)

б) Кітапппен жұмыс «Асық ойыны» 5мин

Бұл ойынның шарты асықты жерге лақтырғанда 4 түрлі жағдайда түседі. Осы жағдайларға қарап есептер таңдалады.

Асық жатысы

Есептер

Алшы

№ 133

Бүк

№ 134

Шік

№ 135

Омпы

№ 136

 

IV кезең: «Білімді тиянақтау»(3мин)

1)Квадрат теңдеудің жалпы түрі қандай?

   А)    Ә)  Б)

    2) D>0 болғанда квадрат теңдеудің неше түбірі бар?

   А)өзара тең екі түбірі   Ә)екі түбірі     Б)түбірі жоқ

   3) D<0 болғанда квадрат теңдеудің неше түбірі бар?

  А)өзара тең екі түбірі   Ә)екі түбірі     Б)түбірі жоқ

  4) D=0 болғанда квадрат теңдеудің неше түбірі бар?

  А)өзара тең екі түбірі   Ә)екі түбірі     Б)түбірі жоқ

Бағалау( 5мин)

Рефлексия «Алма ағашы»

Үй жұмысы:  І деңгей-№139 есеп (1-4)

                         ІІ деңгей -  Р.Декарт жайлы қосымша мәліметтер.

                       ІІІ деңгей -  Квадрат теңдеу тақырыбына сөзді есеп құру.     

ID: 8495 | Просмотров: 2733