Сайт учителя начальных классов
.
Бедербелгілік шамалармен жұмыс істеу алгоритмдері

Бедербелгілік шамалармен жұмыс істеу алгоритмдері

Бедербелгілік шамалармен жұмыс істеу алгоритмдері

Тақырыбы: Бедербелгілік шамалармен жұмыс істеу алгоритмдері

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға бедербелгілік шамалармен жұмыс істеу  алгоритмдері туралы түсінік беру

Дамытушылық: Оқушыларға бедербелгілік шамаларға қолданылатын операциялармен жұмыс істеу бойынша білімдерін  дамыту

Тәрбиелік: Өздігінен бедербелгілік операцияларға берілген есептерді   шығаруға тәрбиелеу

Сабақтың түрі: «Тест-Бинго» сабағы

Сабақтың әдісі: көрсете- түсіндіру

Көрнекілігі: компьютер, интербелсенді тақта, деңгейлік карточкалар

Жоспар:

  1. Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)
  2. Үй жұмысын тексеру (10 мин)
  3. Жаңа тақырып (15 мин)
  4. Бекіту кезеңі (10 мин)
  5. Рефлексия (3 мин)
  6. Үй тапсырмасын беру (3 мин)
  7. Бағалау (2 мин)

Сабақтың барысы

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

üАмандасу

üТүгендеу

üОқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру

üКөңіл-күйлерін сабаққа баулу

 

  1. Үй жұмысын тексеру:

Үй жұмысын тексеру үшін сыныпты 3 топқа бөліп өткен тақырыптарды қайталау ретінде  «Тест-Бинго» ойын сабағын қолдану. Мұнда әр топ тақырыпқа байланысты 3 топ та таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді. (кетеден таңдау үшін Power Point бағдарламасын қолдану)

Алгоритм

5

5

5

Блок-схема

10

10

10

Алгоритмді Qbasic программалау тілінде көрсету

15

15

15

Qbasic –те графикалық

операторлар

20

20

20

Шамалармен жұмыс істеу

25

25

25

Циклдер

30

30

30

Алгоритм (5 ұпай):

1-топ:

Алгоритм д/з не?

  1. Орындаушының белгіленген мақсатқа жетуіне бағытталған ұйғарым**
  2. Құрастырылған алгоритммен басқарылуға тиісті объект немесе субъект
  3. Алгоритмнің дискреттілігі
  4. Алгоритмнің анықтылығы

2-топ:

Алгоритмнің түрлері

  1.  Алгоритм, Программа
  2. Тұрақты және Айнымалы
  3. Сызықтық, Тармақталған, Циклдік**
  4. Дискреттілігі, Анықтылығы, Нәтижелілігі

 3-топ:

 Алгоритмнің қасиеттері

  1.  Алгоритм, Программа, Цикл
  2. Тұрақты, Айнымалы
  3. Сызықтық, Тармақталған, Циклдік
  4. Дискреттілігі, Анықтылығы, Нәтижелілігі**

 

      Блок-схема (10 ұпай):

1-топ:

Деректерді енгізу, шығару

  1.  
  2.  
  3. *

2-топ:

Есептеуіш әрекет

  1. **
  2.  
  3.  

3-топ:

Шартты тексеру

  1.  
  2.  
  3.  
  4. **

 

Алгоритмді Qbasic программалау тілінде көрсету (15 ұпай):

1-топ:

Дәрежеге көтеру операциясының жазу пішіні

  1.  2^3**
  2.  4/2
  3.  2*2
  4.  SQR (4)

2-топ:

Түбір операциясының жазылуы

  1. ABS (Х)
  2. SQR (Х)**
  3. П/180*3,14
  4. 2^3

3-топ:

tg X функциясының жазылуы

  1. ABS (Х)
  2. SQR (Х)
  3. Tg(Х)
  4. Tan(Х)**

 

Qbasic –те графикалық операторлар (20 ұпай)

1-топ:

 Line операторының қызметі

  1.  Кесіндінің кескіні**
  2. Нүктенің кескіні
  3. Шеңбердің кескіні
  4.  Тұйықталған фигураның  боялуы

 

2-топ:

Pset операторының қызметі

  1.  Кесіндінің кескіні
  2. Нүктенің кескіні**
  3. Шеңбердің кескіні
  4.  Тұйықталған фигураның  боялуы

3-топ:

Circle операторының қызметі

  1.  Кесіндінің кескіні
  2. Нүктенің кескіні
  3. Шеңбердің кескіні**
  4.  Тұйықталған фигураның  боялуы

Шамалармен жұмыс істеу(25 ұпай)

1-топ:

Шамалардың түрлері

  1.  Тұрақты және Айнымалы**
  2. Өзгеретін шама және өзгермейтін шама
  3. Бүтін және заттық
  4.  Нақты және бедербелгілік

2-топ:

Алгоритм өңдейтін шамалар

  1. Тұрақты және Айнымалы
  2. Кірістік деректер, шығыстық деректер, аралық есептеулер**
  3. Аргумент және нәтиже
  4.  Нақты және бедербелгілік

3-топ:

Кірістік деректер...д/а, ал шығыстық деректер... деп аталады.

  1. Тұрақты және Айнымалы
  2. Нақты және заттық
  3. Аргумент және нәтиже**
  4.  Заттық және бедербелгілік

Циклдер (30 ұпай):

1-топ:

Цикл дегеніміз не?

  1.  Санау жүйесі
  2. Мәні өзгеретін шама
  3. Мәні өзгермейтін шама
  4.  Әрекеттің көп рет қайталанатын бірізділігі**

2-топ:

Циклдің түрлері

  1.  Бүтін және заттық
  2. Тұрақты және Айнымалы
  3.  Қайталану саны белгілі және белгісіз цикл**
  4. Заттық және берербелгілік

3-топ:

 For, Step, Next  операторлары циклдің қай түріне жатады

  1.  Қайталану саны белгілі цикл**
  2. Қайталану саны белгісіз цикл
  3.  Сызықтық цикл
  4. Шамаларға
  5. Жаңа тақырып (15 мин)

(слайд көрсету)

Мәндері мәтіндер болатын шамалар бедербелгілік деп аталады. Бедербелгілік шамаларға кейбір операциялар жасауға болады:

  1. Біріктіру операциясы

Ол «+» белгісімен белгіленеді және екі мәтінді біріктіреді.

Мысалы:

«про» + «грамма» = «программа»

«12» + «236»  = «12236»

  1.  Мәтіннің ұзындығын белгілеу:

Бұл операция ұзын қызмет етуші сөзінің көмегімен жасалады. Мәтін ұзындығы ондағы символдар санымен белгіленеді.

Мысалы:

Ұзын («программа») = 9

Len (А$) -  мәтін ұзындығын анықтау функциясы

  1. Қию операциясы:

Осы операцияның көмегімен мәтіннен фрагментті қиып алуға болады.

Мысалы:

Егер   А = «программа» болса, онда A[4, 5] = «грамм»

Мұндағы 4-қиюдың басталуы

                5-қиып алынатын символдар саны

Оның жазылу үлгісі мынадай:

Mid$ (A$, K, L) - қию функциясы.

А$- программа, К-4, L-5

Қию және біріктіру операцияларын комбинациялау арқылы бір мәтіндерден басқа мәтіндер алуға болады.

Мысалдар:

  1. Берілгені А = «шар», В = «ада»  С= «ик»

Анықтау керегі:

Шешуі:

А+В

«шар» + «ада» = «шарада»

А+С

«шар» + «ик» = «шарик»

A[3,1] + C + A[1,2]

«р»+ «ик» + «ша» = «рикша»

A [3,1] + B + A [3,1]

«р»+ «ада» + «р» = «радар»

C+ A[2,2]

«ик» + «ар» = «икар»

 

  1.  Қию операциясын қолдану. Берілген А= «теплоход». Жол мәнін табу.
  2. A[3,3] + A[8,1]=плод
  3. A[3,1] + A[5,4] =поход
  4. A[6,2] + A[4,2]+ A[8,1] = холод
  5. A[8,1] + A[5,1]A[6,3]  = доход
  1. Қиып алу және бөліктерді құрау амалдары арқылы «интеграл» сөзінен «гантел», «рентген», «тигр», «агент» сөздерін құрастыру керек.

Т: = «Интеграл»

Т[5,1] + T[7,1] + T[2,3] + T[8,1] + T[1,1]......................гантел

Т[6,1] + T[4,1] + T[2,2] + T[5,1] + T[4,1] + T[2,1]........рентген

Т[3,1] + T[1,1] + T[5,2] .................................................тигр

Т[7,1] + T[5,1] + T[4,1] + T[2,2] ...................................агент

Сергіту сәті:

  1. Бекіту кезеңі (10 мин):

1-топ   (10 ұпай)

A$= «Уравнение»

B$=Mid$(А$,4,1) + Mid$(А$,3,1)+ Mid$(А$,2,1) + Mid$(А$,6,2) + «Ь»+ Mid$(А$,1,1)

Print B$   (варенье)

2-топ (10 ұпай)

A$= «Павлодар»

B$=Mid$(А$,1,1) + Mid$(А$,5,1)+Mid$(А$,6,3) + Mid$(А$,5,1)+ «К»

Print B$   (подарок)

3-топ (10 ұпай)

A$= «Равенство»

B$=Mid$(А$,5,1) + Mid$(А$,4,1)+Mid$(А$,3,2) + Mid$(А$,6,2)+Mid$(А$,2,1)

Print B$     (невеста)

 

  1. Рефлексия (3 мин): (Сұрақ-жауап)

vБедербелгілік шамалар дегеніміз не?

vБедербелгілік шамаларға қолданылатын функциялар

v Мәтіннің ұзындығы қандай функцияның көмегімен орындалады (Len$)

vҚию операциясы қандай функция арқылы орындалады? (Mid$)

  1. Үй тапсырмасын беру (3 мин):

Оқулықтың 88 бетіндегі №5 және  №7 есептерді дәптерге шығарып келу

  1. Бағалау (2 мин):

1-топ

Топтың тізімі

Бағасы

Жалпы ұпай саны  - 115

Мөлдір

 

10-50 ұпай

50-80

ұпай

80-115

ұпай

Думан

 

Данагүл

 

«3»

«4»

«5 

2-топ

Топтың тізімі

Бағасы

Жалпы ұпай саны  - 115

Салтанат

 

10-50 ұпай

50-80

ұпай

80-115

ұпай

Қуат

 

Сымбат

 

«3»

«4»

«5»

3-топ

Топтың тізімі

Бағасы

Жалпы ұпай саны  - 115

Шынар

 

10-50 ұпай

50-80

ұпай

80-115

ұпай

Нұрболат

 

Оралбек

 

«3»

«4»

«5»

Еркін

 

Сабақ аяқталды, сау болыңдар!

1-топ   (10 ұпай)

A$= «Уравнение»

B$=Mid$(А$,4,1) + Mid$(А$,3,1)+ Mid$(А$,2,1) + Mid$(А$,6,2) + «Ь»+ Mid$(А$,1,1)

Print B$

 

2-топ (10 ұпай)

A$= «Павлодар»

B$=Mid$(А$,1,1) + Mid$(А$,5,1)+Mid$(А$,6,3) + Mid$(А$,5,1)+ «К»

Print B$  

 

3-топ (10 ұпай)

A$= «Равенство»

B$=Mid$(А$,5,1) + Mid$(А$,4,1)+Mid$(А$,3,2) + Mid$(А$,6,2)+Mid$(А$,2,1)

Print B$

 

 

1-топ

Топтың тізімі

Бағасы

Жалпы ұпай саны  - 115

Мөлдір

 

10-50 ұпай

50-80

ұпай

80-115

ұпай

Думан

 

Данагүл

 

«3»

«4»

«5»

 

 

2-топ

Топтың тізімі

Бағасы

Жалпы ұпай саны  - 115

Салтанат

 

10-50 ұпай

50-80

ұпай

80-115

ұпай

Қуат

 

Сымбат

 

«3»

«4»

«5»

 

3-топ

Топтың тізімі

Бағасы

Жалпы ұпай саны  - 115

Шынар

 

10-50 ұпай

50-80

ұпай

80-115

ұпай

Нұрболат

 

Оралбек

 

«3»

«4»

«5»

Еркін

 

 

ID: 5742 | Просмотров: 2450