Сайт учителя начальных классов
.
Менделеев-Клапейрон теңдеуі

Менделеев-Клапейрон теңдеуі

Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пән мұғалімі:Жамангарина А.С.

10 «А» сыныбы Күні: 15.11.14 Пәні: Физика
Сабақтың тақырыбы Менделеев-Клапейрон теңдеуі

Сілтеме: Күнтізбелік жоспар, оқулық : Б.Кронгарт, В. Кем, Н.Қойшыбаев « Физика» 10 сынып
Сабақтың мақсаттар: 1) Идеал газ күйінің теңдеуін қорытып шығара білу және сол теңдеу арқылы газ заңдарын (Бойль-Мариотт, Гей-Люссак, Шарль) заңдарын қорытып шығара білу, олардың графиктерін айыра білу және оқи білу.
2) Теориялық жолмен алған білімдерін есептер шығара білуге қолдануды қалыптастыру
3) Бір-бірімен қарым-қатынас жасай білуге сол арқылы бірін-бірі оқытуды дағдыландыру.

Ресурстар: Оқулық, интерактивті тақта, сабаққа қажетті ресурстар.
Әдіс - тәсілдер Тәсілі : жеке,жұппен,топпен Сын тұрғысынан ойлау: ДЖИГСО тәсілі, диалог, деңгейлік тапсырмалар, өзін-өзі және бірін-бірі бағалау, критериалды бағалау, кері байланыс

Дерек көздер Оқулықпен жұмыс, қосымша мәліметтер.
Сабақтың
барысы Мұғалімнің іс - әрекеті Оқушының іс – әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі:
1 мин Сынып оқушылары физикалық шамалардың өлшем бірліктері арқылы төрт топқа бөлінеді.
1-топ Менделеев-Клапейрон теңдеуі
2-топ Изотермалық процесс
3-топ Изобаралық процесс
4-топ Изохоралық процесс
Оқушылар карточкала
рындағы жазулары бойынша 4 топ құрайды, және топтарының көшбасшы
сын тағайындайды
Сабақ барысы:
Сын тұрғысынан ойлау: ДЖИГСО тәсілі 15
мин Әр топқа тақырыпты 4 абзацқа бөлу арқылы тапсырманы оқып, ДЖИГСО әдісі арқылы бір-біріне түсіндіреді.
Топ мүшелерінің басқа топ мүшелерімен ауысып, бір біріне толық сабақты түсіндіру әдісі жүргізілуін қадағалайды. Қорытынды ретінде топ мүшелері осы берілген тапсырмала
ры бойынша постер қорғайды.
Диалог әдісі 5 мин Постер қорғаушы оқушыларға тақырып бойынша басқа топ мүшелері сұрақтар қоюын ұйымдастырады. Оқушылар сұраққа жауап береді, егер жауап бере алмаса сұрақты қойған топ мүшелері жауап береді
Деңгейлік есептер шығару

10
мин
№1. Көлемі 200 кПа, ал температурасы 240 К болғанда көлемі 40 л-ге тең газдағы зат мөлшері қанша? (2балл)
№2. 64 м3 табиғи жанғыш газдың көлемі қалыпты жағдайда көрсетілген деп санап, газдың массасын табыңдар. Табиғи жанғыш газдың мольдік массасын метанның (СН4) мольдік массасына тең деп санаңдар. (2балл)
№3. Газды қысқанда оның көлемі 8-ден 5 л-ге дейін азайды, ал қысым 60 кПа –ға көтерілді. Бастапқы қысымды анықтаңдар. (3 балл)
№4. Қысымды 1,5 есе арттырғанда, газдың көлемі 30 мл-ге азайды. Бастапқы көлемді анықтаңдар. (3 балл)
№5. 270 С температурадағы көлемі 6л газдың, 770 С температурада көлемі қандай болады? (1 балл)
№6. Абсолют температура 1,4 есе өскенде, газдың көлемі 40см3-ге өсті. Бастапқы көлемді анықтаңдар. (3балл) Әр топ мүшелері өздеріне берілген есептерді мүмкіндеріне байланысты таңдау арқылы шығара алады және балл жинауға тырысады.

Критериалды бағалау 2 мин Мұғалім оқушыларға дайын жауап жазылған парақтарды таратады.

Оқушылар орындаған тапсырма парақтарын сағат тілі бағытымен көршілеріне беріп, бір-бірінің тапсырмаларын дайын жауаптары жазылған парақтар бойынша тексеріп, балдарын санайды
Бағалау :

2
мин Арнайы тақтада көрсетілген бағалау критерийі бойынша баға қойды.
Б а ғ а л а у к р и т е р и й і
8-9 балл - «5» 5-7 балл - «4»
3-4 балл - «3» 1-3 балл - «2»
Бірін – бірі бағалайды

Қатемен жұмыс.

Мұғалім топ мүшелерінің ішінде жақсы балл жинаған оқушылардың нашар бал алған оқушылармен қатемен жұмыс жүргізуін қадағалайды


Топ мүшелері топтағы аз балл алған оқушыларымен қатемен жұмыс жасайды яғни бірін-бірі оқытты.

Формативті бағалау
Мұғалім оқушылардың бірін-бірі формативті бағалауын ұымдастырады Бірін-бірі

1-тілек ( 2-жұлдыздар
ға –оқушы жұмысы
ның жақсы жақтары айтылса, 1-тілекке кемшілікті жеңуге нұсқау беріледі)
Топ көшбасшылары өздерінің топтарындағы әр оқушыға баға берді.

сабақтан алған білімдерін 4 басқышты-25%, 50%, 75%, 100% баспалдаққа стикерлерін жапсыру арқылы өткізілді

ID: 9567 | Просмотров: 4610