Сайт учителя начальных классов
.
Архимед күші.

Архимед күші.

 Архимед күші.

Сабақтың тақырыбы: Архимед күші.
Сабақтың мақсаты:.
1.«Архимед күші» ұғымы туралы түсінік қалыптастыру, «архимед күші» қандай шамаларға байланысты екенін түсіну, тақырып бойынша есеп шығаруға дағдылану, өздерінің ойлау қабілетін, алған білімдерін тиянақтап дамыту.
2.Дәстүрлі емес сабақ түрінде белсенділігін арттыра, өз-өзіне баға беру, өз жетістіктерін сезініп, әлсіз жақтарына сын көзбен қарау.
3.Халқымыздың өткен тарихына көз жібере отырып, ұлттық өнерді, халықтық кәсіпті тану, үйреніп бағалай білу. Алғырлыққа, тез ойлауға үйрену.
Білімділік міңдеті: Оқушылардың өтілген тақырыптар бойынша білім-дағдыларын айқындау, физикалық есептерді шығару дағдысын арттыру.
Дамытушылық міңдеті: Іскерліктерін, өз бетімен еңбектену сезімдерін дамыту, жеке оқушылардың білімін арттыру.
Тәрбиелік міңдеті: Дәлдікке, ұқыптылыққа, шыдамдылыққа сынып намысын қорғауға тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: СТО ( кластер),АКТ, Диалог, «Блум түймедағы», алты ойлаушы қалпақ, үш қадамды сұхбат, қар үйіндісі, мозаика, жұптасып- топтас-бөліс, ыстық орындық, кубизм, РАФТ,5 жолды өлең, Болжау кестесі,Эссе,ассоциация,Білемін,білгім келеді, үйрендім, семантикалық кесте,топтастыру. ,баяндау, пән аралық байланыс, көрнекілік,ауызша, талдау, тест.Эксперименттік тапсырма.
Жұмыс түрі: жаппай, жеке дара, жұптық, топтық.
Қолданылатын модульдер:
1. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. 
2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
3. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. (өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау, топты бағалау, вербалды, вербальсыз бағалау,формативті, суммативті бағалау.)
4. Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану. 
5. Талантты және дарынды балаларды оқыту. 
6. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу. 
7. Оқытуды басқару және көшбасшылық. 
Оқыту нәтижесі:
Сабақтың типі: : жаңа сабақ, аралас сабақ, бекіту сабағы, білімдерін тексеру сабағы.
Құралдар: оқушылардың орындайтын тапсырмалары, бағыт парақтары,оқулық,тексеру кілттері.интер белсенді тақта, компьютер, физикалық құрал жабдықтар, презентациялар, бағалау парағы, пламастерлер, ақ қағаздар, физика есептерінің жинағы, топтамалар, баға критериялары.
сабақ кезеңі мұғалімнің іс-әрекеті оқушының іс-әрекеті қолданылатын 
модульдер дерек көзі
Ұйымдастыру кезең Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Психологиялық дайындық. Баяғыда бір ақылды адам былай деген екен: егер сен ақша жоғалтсаң , ештеңе жоғалтпағанын, егер сен уақыт жоғалтсаң көп нәрсе жоғалтқанын, ал егерде сен денсаулық жоғалтсаң, онда бәрін жоғалтқанын деген екен ендеше балалар бүгінгі күнгі таңғы ауасымен терең бір дем алып бір – бірімізге қарап күлкі сыйлайық, өйткені күлкі біздің 40 тан астам тамырларымызды қозғалысқа келтіреді екен. Ал ендеше балалар маған, бір- бірлеріне,келген қонақтарға қарап жымиып күлкі сыйлаймыз. 
Түрлі әдістер пайдалана отырып жұпқа, топқа бөлу: « Молекулалар иен атомдар» сіздер балалар атомдар десем ойнап жүресіндер, ал егерде үш- үштен молекулала десем үш- үштен бөліне қаласыңдар да топ құрасыңдар.


Сабаққа керек құрал-жабдықтарды дайындайды.
Бір-бірлеріне күлкі сыйлайды диалог, көшбасшы,

Мотивациялық кезең
Білу Тақырып бойынша негізгі түсініктерді еске түсіріңдер: Сұйықтың қысымы мен газдың қысымының ережелерің, формулаларын еске түсір, сұрақ -жауап арқылы өткен тақырыпты қайталау, презентация АКТ


Еске түсіреді, қайталайды, мысал келтіреді, топтастырады, сұрақтарға жауап береді, кесте толтырады. СТО, АКТ, диалог, көшбасшы,
бағалау, дарынды балалармен жұмыс, жас ерекшелігіне сай оқыту. Интер тақта, презентация Флешка, интер тақта, презентация.
Түсіну сұйықтағы,газдағы денелерге, ауырлық күшіне қарсы бағытта, сұйықтың, газдың денеге, әсер етуші күші. Архимед күшінің модулі ығыстырылған сұйықтың , газдың салмағына тең. Ой қозғайды, бағыт парақтарын таратады, бағалау критерийлерін балалармен құрастырады, сабаққа бағыт береді,нұсқайды,сұрақ қояды,бақылайды, бағалайды,нашар оқушымен жеке дара жұмыс жүргізеді.оқушы түсініктерін толықтырады.

Өздігінен жаңа сабақты меңгереді, түсіндіреді, талдайды, ақпарат іздейді, жұбымен бөліседі, топта жұмыс жасайды, мысал келтіреді, бағалайды. СТО, АКТ, диалог, көшбасшы,
бағалау, дарынды балалармен жұмыс, жас ерекшелігіне сай оқыту. Оқулық,
Қолдану Жаттығулар орындауға бағыттайды:


Оқушы жауаптарын тыңдайды, бағалайды, толықтырады. Жаттығулар орындайды:

Сөз есептерді талдайды, теңдеулер құрастырады, СТО, АКТ, диалог, көшбасшы,
бағалау, дарынды балалармен жұмыс, жас ерекшелігіне сай оқыту. 
Сергіту сәтін орындау «Бұгін , қызықты күн» Сергіту сәтін орындайды презентация
Қолдану Деңгейлік тапсырмалар таратады.
Нашар оқитын оқушымен жеке дара жұмыс жүргізеді Тапсырмаларды орындайды, жауап береді,топпен талдайды, бағалайды СТО, АКТ, диалог, көшбасшы,
бағалау, дарынды балалармен жұмыс, жас ерекшелігіне сай оқыту. 
Талдау:Анализ Тақырып бойынша қателерін түзетеді, жинақтайды, толықтырады.тест Дәлелдейді, жинақтайды, қателерін түзетеді.Бір-бірлеріне сұрақтар қояды. СТО, АКТ, диалог, көшбасшы,
бағалау, дарынды балалармен жұмыс, жас ерекшелігіне сай оқыту. 
Талдау:Синтез Эссе,әңгіме жазу ,кластер салуға бағыттайды. Тақырып бойынша эссе, әңгіме, жазады. Кластер жасайды, топ алдында қорғайды, дәлелдейді.
СТО, АКТ, диалог, көшбасшы,
бағалау, дарынды балалармен жұмыс, жас ерекшелігіне сай оқыту. 
Бағалау Суммативті баға қояды.
Үйге: ___. Стикер толтырып сабақты бағалайды, топ спикері бағалайды, бір-бірлерін ,өзін -өзі бағалайды. Бағалау.

ID: 6733 | Просмотров: 2669