Сайт учителя начальных классов
.
​Гимнастика. Акробатикалық жаттығулар.

​Гимнастика. Акробатикалық жаттығулар.

​Гимнастика. Акробатикалық жаттығулар.

Сабақтың тақырыбы:            Алға, артқа домалау жаттығулары.                              Сабақтың мақсаты:              Акробатика жаттығулары дененің жан – жақты дамуына ықпал етеді. Акробатикалық жаттығуларды орындату арқылы адам дене мүшелерін өмірде кездесетін қимылдарды жеңе білуге даярлау.      Сабақтың тәрбиелік мәні: Оқушылардың ерік – жігер қасиеттерін қалыптастыру; денсаулығын нығайту, қозғалыс, іскерлік дағдыларын дамыту ептілікке, икемділікке, жылдамдыққа, әсемдікке тәрбиелеу.                         Сабақтың өтілетін орны:     Кіші спорт зал.

Спорт  құрал–жабдықтары: Ысқырық, гимнастикалық төсеніш.

Өтілетін күні:                         11.12.2014ж.                                                                                                         Өтілетін сынып:                    3а   

С/б

Өтілетін сабақтың мазмұны

Уақыты

Әдістемелік нұсқаулар

I.

 

 

 

 

 

 

 

 Дайындық бөлім.

1.Сапқа тұрғызу.                         Сәлемдесу.

Кезекші мәліметі,

Журнал бойынша түгелдеу.

Сабақтың мақсатын,

мазмұнын түсіндіру.

 

 

2мин.

 

 

 

 

 

Оқушылардың киіміне,тәртібіне назар  аудару.

 

 

 

 

 

2. Жүру бағытында орындалатын жаттығулар:

а)қол жоғары,аяқтың ұшымен жүру.

ә) қол белде,өкшемен жүру.

б  қол белде, ішкі, сыртқы қырымен жүру.

в) қол желкеде,жартылай отырып жүру.

 

 

3мин.

 

Бұйрықтың  дұрыс орындалуын қадағалау.Сол аяқпен бастау.Арақашықтықты сақтау.Қолды бүкпеу, денені тік ұстау, басты көтеру.

 

 

3.Жүгіру бағытында орындалатын жаттығулар:

Тізені жоғары көтеріп жүгіру.

Өкшені жамбасқа лақтыра жүгіру.

Аяқтың басын алға сілтей жүгіру.

Артпен жүгіру.

 

 

 

Ара қашықтықты сақтау. Алақанға тізені тигізу, кеудені тік ұстау, қол бел тұста.Алаңды толық пайдалану. Еркін жүгіру.Тынысты қалыпқа келтіру.

 

4. Жалпы дамытатын жаттығулар.

1.Б.қ. қол белде, оңға,солға басты айналдыру.

2.Б.қ. қол иықта,алға,артқа айналдыру.

3.Б.қ.оң қол жоғары, сол қол төмен,оң қолды, сол қолды керу.

4.Б.қ. қол бүгулі кеуде тұста, бүгулі,түзу  күйінде артқа керу.

5.Б.қ.қол алда түзу, ішке, сыртқа  қарай шынтақтан айналдыру.

 6.Б.қ. қол кеуде тұсында қылып,қолдың басын өз бетінше оңға, солға айналдыру.

7.Б.қ. оң қол жоғары, сол қол белде, оңға, солға жантаю.

 

 

10мин

 

3-4рет

 

3-4рет

 

3-4рет

 

3-4рет

 

3-4рет

 

3-4рет

 

3-4рет

 

 

Арақашықтықты сақтау, тепе-теңдік сақтау,көзді жұмбау, толық айналдыру.

 

 

Қолды бүкпеу, барынша артқа керу, шынтақты бүкпеу иық көлемінде ұстау. Толық айналдыру қолды төмен түсірмеу.

 

Оңға,солға білезік сүйекті айналдыру.

 

Денені тік ұстау, барынша денені бұру.

Тізені бүкпеу, әр қадамға еңкею шынтақты бүкпеу.

II.

 Негізгі бөлім.                        

Төмен жөмен жүрелеп отырады да, екі аяқты сәл алшақ ұстап, екі тізені екі жаққа жіберіп , екі қолды екі аяқтың сырт жағынан еденге тіреген қалыптан бастйды: денені және қолды бүге отырып, басты еңкейте тізеге тақап, аяқпен сәл демеп аударылып түседі. Бұл кезде арқа доғаша иіліп, бұлшық еттері қатаяды. Осындай қалыптағы жиырылу аяқтың данані итеру күші жүрелеп отыру қалпына келгенге дейін созылады. Алға қарай домалап асып түсуді орындаған кезде мынадай қателіктер жіберілуі мүмкін: а) бастың еденге тиюі; ә) жиырылған денені уақытынан бұрын жазу; б) домалап түсудің бастапқы кезінде қолды алға таман жылжытып жіберу; в) домалап түскеннен кейін аяқты жазып, көсілу.                                            Артқа қарай домалап асып түсудегі жүйелілікті шалқадан жатып, қолды иықтан асыра тіреу арқылы артқа серпілуден бастаған дұрыс. Үйрену жүйесінің келесі кезеңі – жүрелеп отырудан артқа қарай домалап асып түсу арқылы қолды тіреп тізерлеп отыру, домалап асып түсіп, аяқты алшақ қойып тіреп тұру; артқа қарай домалап түсу арқылы қолды тіреп отырғаннан кейін жоғары секіру; артқа қарай қатарынан екі – үш рет домалап асып түсу.

 

 

25мин.

 

 

Жаттығулардың дұрыс орындалуын қадағалау.

 

 

III.

Қорытынды бөлім.

Сапқа тұрғызу.

Сабақ барысын қорытындылау

Оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырмалар беру. Оқушылармен қоштасу.

 

 

5мин

 

 

Сабақ барысында жіберілген қателерді айту,түзеу.

 

ID: 9138 | Просмотров: 3111