Сайт учителя начальных классов
.
Темір. Түсті металдар.

Темір. Түсті металдар.

Темір. Түсті металдар.

 

САБАҚ ЖОСПАРЫ

     

 

Бірлестік:

бастауыш сынып мұғалімдері

Мұғалім: Балтабаева Д.А.

Пәні: дүниетану

Тақырыбы:  Темір. Түсті металдар.

«Пайдалы қазбалар» тарауы бойынша

 10 сағаттың №8 сабағы.

Өткізілетін күні:  13-желтоқсан.

Сыныбы: 3 «Б»

Сабақтың мақсаты:

Білімдік:

  • темір және түсті металдар туралы алған білімдерін еске түсіреді, қайталайды;
  • пайдалы қазбалар ерекшелігіне қарай қандай түрлерге бөлінетініне пысықтайды;
  • кенді, кенсіз, жанғыш қасиеттерінің ерекшілігін түсінеді.

 

 

Дамытушылық:

 

  • өзбетінше, жұппен, топпен жұмыс істеу дағдыларын дамытады;
  • ассосиация  әдісі, суреттерді пайдалана отырып оқушылар ойын қозғау арқылы  сабаққа деген

ынтасын арттырады;

  • сөздік қорын, ой-өрісін, шығармашылығын, белсенділігін,  сабаққа дегенқызығушылығын 
  1.  

 

 

Тәрбиелік:

 

  • тапсырмалар арқылы оқушылар жұмыс жасай отырып,  алғырлыққа, тапқырлыққа,

байқампаздыққа, көркем жазуға тәрбиеленеді;

  • табиғатты қорғауға, қамқор болуға;
  •  бір-бірімен қарым-қатынас жасауға;
  • бірін-бірін тыңдауға,  дәлелдеуге, ортақ шешімге келуге  тәрбиленеді.

Пәнаралық байланыс:

  • әдебиеттік оқу;
  • қазақ тілі;
  • еңбекке баулу;
  • өмірмен байланыс;
  • музыка;
  • бейнелеу.

Сабақтың түрі:

     7 модульге негізделген  жаңа сабақ.

 

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

1.

өздігінен жұмыс;

4.

сыныппен  жұмыс;

7.

«ЖИГСО-І»  стратегиясы;

2.

жұппен жұмыс;

5.

«Топтастыру» стратегиясы;

8.

«Семантикалық карта» стратегиясы;

3.

топпен жұмыс;

6.

тест;

9.

Эссе.

 

 

Сілтеме:

  • дүниетану оқулығы, Алматыкітап баспасы, 2012 жыл, Қ.А.Аймағамбетова, Т.С.Идилова, Б.Л.Хаджибаева;
  • дүниетану әдістемелігі, Алматыкітап баспасы, 2012 жыл, Б.Л.Хаджибаева;
  • ғаламтор;
  • электронды оқулық.

 

Көрнекілік-тері:

  • интерактивті тақта;
  • қазбалар түрлері;
  • А-4 қағаздары;
  • электронды оқулық;
  • стикерлер;
  • маркерлер;
  • бейнетаспа;
  • түрлі түсті борлар;
  • ватман.

 

 

 

 

 

 

 

 

Күтілетін нәтиже:

1.

1-2 сыныптарда  алған білімдерін еске түсіреді;

2.

темір және түсті металдар туралы білім, білік, дағдыларын қалыптастырады;

3.

кенді, кенсіз және жанғыш пайдалы қазбаларды ажырата біледі;

4.

пайдалы қазбаларды ерекшеліктері, қасиеттері бойынша ажырата біледі;

5.

қоршаған денелер неден жасалғанын ажырата біледі;

6.

сөздік  қорларын байытады;

7.

семантикалық картаны дұрыс белгілеуге;

8.

жаңа танысқан сөздерді өмірде пайдалануға үйренеді;

9.

табиғатқа қамқор болуға;

10.

қазбаларды үнемдеуге  тәрбиеленеді;

11.

сабаққа қызығушылықтарын әрі қарай дамытады;

12.

өз ойларын ортаға сала білуге;

13.

бір-бірінің пікірін тындауға, ортақ  шешімге келуге  үйренеді;

14.

өзіндік, жұптық, топтық жұмыс түрлерінде іс-әрекеттері, белсенділіктері арттырады;

15.

тақырыптың өмірге қажеттілігін түсінеді;

16.

сыни ойлауға үйренеді.

 

 

Бағалау:

 

Топ ішіндегі жұмыстарды бағалау критерийлері:

 

 

«5»

0  қате

«4»

1  қате

«3»

2-3  қате

«2»

3 қатеден артық

Тест тапсырмаларды бағалау критерийлері:

 

Үй жұмысына нұсқаулық:

 

І-топ – «Мен – темірмін» тақырыбы бойынша эссе жазып әкеледі.

ІІ-топ – «Мен – алюминиймін» тақырыбы бойынша эссе жазып әкеледі.

ІІІ-топ – «Мен – мыспын» тақырыбы бойынша эссе жазып әкеледі.

IV-топ – «Мен – алтынмын» тақырыбы бойынша эссе жазып әкеледі.

IV-топ – «Мен – алтынмын» тақырыбы бойынша эссе жазып әкеледі.

Пайдалы қазбалар туралы мақал-мәтелдер жинағы.

                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кезеңдері

Тәсілі

Уақыт өлшемі

Қойылатын сұрақтар

Күтіле-тін нәтиже

1.

 

 

Ұйымдастыру

 кезеңі.

 

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Шаттық шеңбері

2 минут

сабаққа дайындық, қызығушы-лығын

оятатын сұрақтар

жылы атмосфера ортату

  1. «Шаттық шеңберіне» шақыру

Сәлем саған күн нұры,
Сәлем саған жер-ана.
Сәлем саған, достарым,
Сәлеметсіз бе, мұғалім!
 

  1. Топқа бөлу (қима сөздер арқылы)

 

  1. Сабақтың мақсатымен таныстыру.

1. темір және түсті металдар туралы алған білімдерін еске түсіреді, қайталайды;

2. пайдалы қазбалар ерекшелігіне қарай қандай түрлерге бөлінетінін пысықтайды;

3. кенді, кенсіз, жанғыш пайдалы қазбалардың қасиеттерінің ерекшілігін түсінеді.

- Сыныпта кім кезекші?

- Сабақта  кім жоқ?

Балалардан  көңіл-күйлерін сұрау.

- Олай болса, үйге қандай тапсырма берілді, кім айтады?

- Жақсы. Олай болса, үй тапсырмасына  бәріміз  әзірміз бе?

 

 

Балалар өлең жолдары арқылы бір-біріне жылы қатынастарын көрсетеді.

 

 

Қима сөздер арқылы 6 топқа бөлінеді.

І-топ – Таскөмір.

ІІ-топ – Әктас.

ІІІ-топ – Мәрмәр.

IV-топ – Гранит.

V-топ – Саз.

VI-топ – Мұнай.

 

 

 

Кезекші сабақта кім жоқ екенін айтты.

Балалардың жауаптары тыңдалады.

  

 

 

 

 

Топтарда жұмыс істеу ережелерін еске түсіреді.

 

Топ ережелері:

  1. Уақытты үнемдеу.
  2. Әркімнің пікірі құнды.
  3. Бір-бірімізді сыйлаймыз.
  4. Айтқан сөзді тыңдаймыз.
  5. Тыныштықты сақтаймыз.

 

 

1 мин

   

2.

Қызығушылықты

ояту.

«Топтастыру» стратегиясы арқылы жаңа тақырыпты ашу.

  • Балалар, «пайдалы қазбалар» дегенде ойға не келеді?
  • Ал, енді ортаға салайық.

 

Пайдалы қазба

Мұғалім интерактивті тақтада жазып тұрады.

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар жеке, жұппен,топпен жұмыс істейді.

Өз білгендерін, көршілестердің білгендерін ортаға салады.

Оқушылар білгендерін айтады.

Мұнай

 

Пайдалы қазба

 Көмір                                      Темір                                          

 

 

 

 

Газ                                               Тұз

 

Ас тұзы                          Гранит                                 

                             Әктас  

жеке, жұппен,

топпен жұмыс

4 минут

 

жаңа ұғымға қызығушы-лығы артады

    Жүктеу

 

ID: 7682 | Просмотров: 2498