Басты бет » Ашық сабақтар » Ашық сабақтар » Қазақ тілі

Еліктеу сөздер

Еліктеу сөздер

Дереккөз: Ұстаздар сайты

загрузка...

Еліктеу сөз. Еліктеу сөздер туралы түсінік.

Мұғалім   - Г.Ноғайбаева

Апта -      күні -         - сабақ

Сабақтың тақырыбы

Еліктеу сөз. Еліктеу сөздер туралы түсінік.

Сабақтың мақсаты

Еліктеу сөздер жайында түсінік қалыптастыру.

Сілтеме

С.Исабеков, К.Назарғалиева, Дәулетбекова «Қазақ тілі» оқулығы 6-сынып

 

 

 

 

Күтілетін нәтиже

1.      Еліктеу сөз жайында алғашқы түсінік қалыптасады;

2.      Еліктеу деп аталатын атаудың мәнін түсінеді;

3.      Еліктеу сөздердің басқа сөз таптарынан ерекшеліктерін ажырата білуге үйренеді;

4.      Күнделікті өмірден нақты мысалдар келтіре алады;

5.      Көру, есту, ойлау, аңғарымпаздық қабілеттері артады.

 

 

 

 

Уақыт

Блум таксаномиясы әдісінің кезеңдері

 

Мұғалімнің іс-әрекеті

 

Оқушының іс-әрекеті

Қолданылған әдіс-тәсілдер

Қолданылған

модульдер

   

І. Ұйымдастыру, амандасу, сынып оқушыларын түгендеу, оқу құралдарының түгел болуын қадағалау, сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау. Алдын-ала сынып бөлмесінің қабырғаларына бұрынғы өткен 6 сөз табын және «Еліктеу» деп жазып қою.

     
   

ІІ. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал.

Тәлім сәті:
- Әрбір адам?
- Әрбір ісім?

- Әрбір сабақ?

 

 

 

- Туысым, досым, жұрағат.
- Тірек, тірлік, адалдық.

 

- Үйрену, ұғу, ұлағат.

   
 

 

Б і л у

ІІІ. Сынып оқушыларын жемістердің атын кезектесіп атау арқылы 3 топқа бөліп, топ басшысын тағайындау.

Бүгінгі сабақ барысында орындалатын тапсырмаларға сәйкес бағалау бетшесін дайындап, топ басшыларына беру. Оқушылардың қатысуымен топтың ережесін қабылдау. Көрнекі қылып сынып бөлмесіне іліп қою.

 

 

 

ІҮ. Үй жұмысын тексеру.

 

2. «Нақты сұрақ, дәл жауап» әдісі.  Әр топ бірігіп отырып «Үстеу» тақырыбына 2 сұрақтан дайындайды. Сұрақтарын басқа топқа береді.

- Қазақ тілінде қанша сөз табы бар?
- Үстеу дегеніміз не?
- Үстеудің жасалу жолы қандай?

-  Үстеудің мағыналық сипаты қандай?

- Үстеу қандай сөз табымен қолданылады?

-  Күрделі үстеулер қалай жасалады, мысал келтір.

-Осы айтып жатқан сөз таптары айналамызда жазылған ба? Қараңыздаршы.

 

Дұрыс айтасыңдар. Ендеше біз бүгін еліктеу сөздерді оқимыз, еліктеу сөз дегеніміздің не екенін түсінеміз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Берілген сұрақтарға топ мүшелері ақылдасып отырып, біреуі жауап береді.

 

Топ басшылары үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға дұрыс жауап берген өз тобының оқушыларын берілген бағалау бетшесіне бағалайды. (Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай)

 

 

 

Оқушылар еліктеу сөз туралы өтпегендерін айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Нақты сұрақ, дәл жауап» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқытудағы жаңа тәсілдер

 

 

Түсіну

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Талдау

ІҮ. Жаңа сабақ.

1.Оқулықтың 155-бетіндегі Еліктеу сөз тақырыбын оқып шығып, сол бойынша  тапсырма орындау.

 

 

Бағалау бетшесіне топ басшысы өз тобының мүшелерін критерий арқылы бағалайды.

 

 

І топ - постер қорғап түсіндіру.

ІІ топ – Еліктеу сөзді басқа сөз таптарымен салыстыру.

ІІІ топ – Еліктеу сөздердің жасалу жолдарын түсіндіру.

 

 

 

Постер қорғау әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сыни тұрғыдан ойлау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. «Ойлан. Бірік. Болыс» әдісі.

Оқулықтағы 297-жаттығу.

 

 

 

 

 

 

 

Басқа топ мүшелері сұрақтар қоюға болады.

Бағалау

 

 

1-тапсырма. Сөйлемдерді оқып, еліктеу сөздерді табады және қандай сөздермен тіркесіп тұрғанын көрсетеді.

2-тапсырма. Қалаған 1 сөйлемге байланысты сурет салады және үш еліктеу сөзді таңдап, үшеуін біріктіріп, бір сөйлем құрау.

Орындаған тапсырмалары бойынша топ мүшелері қорғайды.

 

«Ойлан. Бірік. Болыс» әдісі

 

Сыни тұрғыдан ойлау

 

Бағалау

 

3.Сергіту сәті. «Мюнстенберг» әдісі.

Берілген тізбектелген әріптердің ішінен еліктеу сөздерді таптыру.

 

Неғұрлым көп еліктеу сөз тапқан оқушыны мұғалім сөзбен марапаттап, қолдау көрсетеді.

Оқушылар тізбектен еліктеу сөздерді неғұрлым көп табу керек.

 

«Мюнстенберг» әдісі

Жас ерекшеліктеріне

 

4. «                                                 » әдісі.

Шығармашылық тапсырма.

Тапсырмаға сәйкес критерий дайындалады.

 

 

 

 

Дайындалған критерийге сәйкес топтар бірін-бірі бағалайды.

 

 

1 топ –  еліктеу сөз қатыстырып өлең құрастыру.

ІІ топ – еліктеу сөз қатыстырып шағын мәтін құрау.

ІІІ топ – еліктеу сөз қатыстырып сөзжұмбақ құрастыру.

Орындаған тапсырмалары бойынша үш топтың мүшелері қорғайды.

   
 

 

Жинақтау

Ү. Сабақты бекіту. «Не ұқтық? Не түйдік?» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 «Не ұқтық? Не түйдік?» әдісі

 

 
 

ҮІ. Қорытындылау.

Кері байланыс жасау.

1.«Сұрақтары бар қорап» әдісі.

 

 

 

Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақ соңында өздерінің бұл сабақтан түсінбегендерін сұрақ қылып, жазып қалдырады.

 

«Сұрақтары бар қорап» әдісімен кері байланыс

Бағалау

 

 

Б а ғ а л а у

Бағалау  парағы арқылы оқушылардың критерийлер бойынша бағалауынан қорытынды бағаны шығарамын.

 

   

 

 

Бағалау

   

ҮІІ.Үйге тапсырма.

Б.Соқпақбаевтың «Менің атым - Қожа»  повесінен еліктеу сөздерді тауып, жазып келу.

     

 

Ұстаздар сайты

loading...

Авторы: Ногайбаева Гулфара Шаныкуловна

Атырау облысы Индер ауданы Махамбет атындағы орта мектеп

Ұстаздарға арналған жаңа Қазақстандық портал tarbie.org
Ұстаздарға арналған жаңа Қазақстандық портал tarbie.org

Белсенді ұстаздарды марапаттау
Белсенді ұстаздарды марапаттау

Сертификат алу жылдам әрі сапалы
Сертификат алу жылдам әрі сапалы

Ұқсас ашық сабақтар:
Бөлім: Қазақ тілі | Қосты: Ногайбаева_Гулфара (19.02.2015) | Автор: Ногайбаева Гулфара Шаныкуловна W
Көрсетілім: 1356 | Ілмек сөздер: Еліктеу, сөздер | Рейтинг: 0.0/0
Барлық пікірлер: 0
Пікірді тек тіркелген қолданушылар ғана қалдыра алады
[ Тіркелу | Кіру ]
Іздеу
Сертификат алу
Бөлімдер
Тарих [978]
тарихтан ашық сабақтар
Қазақ тілі [1465]
қазақ тілінен ашық сабақтар
Бастауыш сынып [1631]
бастауыш сыныптан ашық сабақтар
Биология [522]
биологиядан ашық сабақтар
География [480]
географиядан ашық сабақтар
Информатика [526]
информатикадан ашық сабақтар
Математика [392]
математикадан ашық сабақтар
Физика [271]
физикадан ашық сабақтар
Химия [155]
химиядан ашық сабақтар
Ашық сабақтар [1085]
ашық сабақтар
Әдебиет [281]
әдебиет пәнінен ашық сабақтар
Коучинг [49]
коучинг
Ағылшын тілі [58]
ағылшын тілінен ашық сабақтар
Музыка [55]
музыка пәнінен ашық сабақтар
Өзін-өзі тану [28]
Өзін-өзі тану пәнінен ашық сабақтар жинағы
Дене шынықтыру [223]
дене шынықтыру пәнінен ашық сабақтар
Балабақша [512]
Мектеп алды білім беру
Экономика [42]
экономикадан ашық сабақтар
Құқық негіздері [22]
Құқық негіздері пәні бойынша ашық сабақ
Мектеп әкімшілігі [23]
Мектеп әкімшілігі
Мектептен тыс мекемелер [25]
Мектептен тыс мекемелер
Оқушымен жұмыс [115]
Оқушымен жұмыс
Психология [2]
Психология
Сурет сызу [1]
Сурет сызу ашық сабақ
Сыныптан тыс жұмыстар [171]
Сыныптан тыс жұмыстар
Технология [15]
Технология ашық сабақтар
Тәрбие сағаты [19]
Тәрбие сағаты ашық сабақтар
Сайтқа кіру
Логин:
Пароль:
Сұрақ
Сізге сайттың жаңа дизайны ұнады ма?
Барлық жауаптар: 5904
Бізге қосыл