Сайт учителя начальных классов
.
Болымды және болымсыз етістік

Болымды және болымсыз етістік

Болымды және болымсыз етістік

Сабақ жоспары.    Сыныбы: 6 «А» Күні 15.01.2015 ж

Сабақтың тақырыбы

Болымды және болымсыз етістік

 

Сабақтың мақсаты

Болымды және болымсыз етістік туралы түсінік қалыптастыру.Оларды салыстыра отырып мағыналық айырмашылығын  түсіндіру

 

Оқытудың нәтижесі

Қимыл іс – әрекеттің жүзеге асу – аспауына қарай болымды – болымсыз болып бөлінетіндігі туралы білу.   

Болымды – болымсыз етістікті ажырата  алу.

Оқушы өз  білімін өзі алуға мүмкіндік жасалады.

Сабақтың технологиясы

СТО стратегиялары. Блум технологиясы

 

  • Қамтылған модульдер
  • Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,  сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту,  оқу үшін және оқыту үшін бағалау, оқыту мен оқуда АКТ қолдану,  талантты және дарынды оқушыларды оқыту. (педагогикалық қуатты құралдар)

 

Әдіс- тәсілдер

Сұрақ- жауап, топтық жұмыс, жұптық жұмыс, жеке жұмыс, формативті бағалау

Негізгі ұғымдар

Тілдік терминдер , дара –күрделі , болымды – болымсыз , құранды

 

Ресурстар

 Үлестірмелі материалдар, презентация.  (электрондық оқулық)  қағаздар,бағалау парағы, интерактивті тақта

Өткен материалмен байланысы

  Пәнішілік және пәнаралық байланыстар

 Сабақтың барысы

 

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

 

Бағалау

Қызығушылығын ояту

Ұйымдастыру кезеңі.

«Гүл өсіру » ынтымақтастық

ты орнату.

Оқушылар әртүрлі түстегі гүлдерді  алып, тақтаға жабыстырады. Жасыл- өзіне сенімділік, жаңалық ашу, қуаныш

Қызыл- қуаныш

Сары-  үрей,

Жеке жұмыс. Аралық рефлексия

 

Сабақтың тақырыбын анықтау мақсатында «Ой тастау » әдісін қолдану.

Интерактивті тақтада

Жазылған сөйлемдер

(оқушыларға ой салады)

Оқушылар сабақтың тақырыбын болжайды.

 

 

Сабақтың  мақсатын анықтауға, табыс критерийін құруға мүмкіндік береді.

Сабақтың  мақсатын анықтайды. Табыс критерийін құрайды.

Критерийлерді анықтауды. Табыс критерийлерінің  қортыныдысы шығады.

Мағананы ұғу

Топтық жұмысты ұйымдастырады.

Оқушылар топ басшысын, спикерді және тайм кипер сайлайды.

Әр тапсырма уақытпен белгіленеді.

Блум таксономиясымен таныстырады

(слайдта)

Оқушылар «өзін-өзі бағалау»  парағымен танысады

 

(В критерийі бойынша бағалау білімді қолдана алу дағдысы тексеріледі

С критерийі сыни ойлау және жоғары деңгейлі тапсырма орындау дағдысын тексеру )

 

1.Білу.

Бар білімдерін көрсету

 

Презинтация қорғау. Етістік   ( Шапалақ әдісі бойынша бағалау.)

Тест ( үш топ дәптерін ауыстыру арқылы бағалау. )

 

 

 

 

 

2. Түсіну

Жаңа ақпаратты меңгереді

 

Электронды оқулықпен жұмыс.

«+ Жаңа ақпарат»

бөлімі бойынша

оқушылар мәтінді жекелей оқып, алдымен жұпта кейін топта талқылайды.   «Автобус аялдамасы» стратегиясы арқылы  ауысып бір-біріне түсіндіреді.

Топтық жұмыс. топаралық тексеру.

Түсіндірген достарына топ мүшелері 2 жұлдыз 1 ұсыныс айтады.

3.Қолдану.    

 

Электронды оқулықтан 19 тапсырманы орындау.

Әр топқа оқулықпен жұмыс

І топ 228- жаттығу жазбаша

ВЕНН диаграммасы

 

Топтық жұмыс. «Бағдаршам» әдісі арқылы топаралық бағалау.

 

4. Талдау.  

Шығармашылық тапсырмалар

  1. Тыйым сөздердің өмірдегі мәні  эссе

 

 

Жұптық жұмыс.

 

«Бас бармақ» әдісі арқылы топаралық бағалау.

 

5.Жинақтау.

 

 «Кесте толтырады  »

 дайындап бір-біріне ауыстырады.

Топтық жұмыс. «Бағдаршам» әдісі арқылы топаралық бағалау.

 

 

6. Бағалау

Бағалау дескрипторлары арқылы өзін- өзі бағалау,бірін-бірі бағалау іске асады.

 

Формативті бағалау іске асады

Рефлексия

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма

 

 

 Бүгін сабақ ұнады ма?

Сабақтың ұнаған,ұнамаған жерлерін ауызша айтып,

Сабақта кездескен қиындықты қалай жеңгені туралы ойларын білдіреді.

Рефлексивті өзін- өзі бағалау.

Сабақ соңындағы рефлексия. «Гүл өсіру »

 

 

 

Болымды , болымсыз етістікті қолдана отырып мәтін құрау.

 

Сабақ соңындағы көңіл- күйлеріне байланысты  гүлдің түсін өзгертеді, немес сол қалпында қалдырады

 

Оқулықтан 230, 232  – жаттығу

Болымдыжәне болымсыз етістіктерді пайдалана отырып

«Пайдалы кеңес жазу» .

 

 

 

 

 

 

Күнделікке жазып алу.

Төмендегі нақыл сөздерден болымды етістікті

көкпен  (--------)

болымсыз етістікті жасылмен ( ----------) сызыңдар .

Есікті қатты ашпа .

Қатты серпіп жаппа .

Таяққа сүйенбе,

Бүйіріңді таянба .

Малды теппе ,

Ақты төкпе .

Құдайым жарылқасын , бай қылсын !

Төрт түлігін сай қылсын !

Кетпес дәулет берсін,

Кең пейіл берсін ! 

 ІІ топ.   Болымсыз етістік дегеніміз не ?   

Дәлелдеп бер.

ІІІ топ.  Болымсыз етістік жасауға негіз болатын сұрақтарды ата ? Мысал келтір 

Бағалау парағы

Құрылымын

 тап

Миға шабуыл

Бірге ойлаймыз

Әрекет кестесі

Қоржындағы сұрақ

Тінтуір терминологиясы

Тест     

Қорытынды

               

 1 тапсырма. Мәтінді оқи отырып, кестені толтырыңдар.

INSERT (түртіп алу)

Ү- бұрыннан таныс

-(Ойлағаныма қарсы)

(жаңа ақпарат)

?- сұрақ тудырады

Қосымша мәліметтерді қайдан аламын?

 

 

 

 

 

Бекітемін:                                                                                                       Тексердім:

Мектеп директоры                                                                                        Оқу ісі меңгерушісі

Шемпаев М.Е.                                                                                               Абраимова Г.Ж.

«М.Ломоносов атындағы орта мектеп» КММ

Lesson study

« Болымды және болымсыз етістік  »

6 «А» сынып

Қазақ тілі  пәнінің мұғалімі: Аманкелди А

 

 

Мамай батыр ауылы. 2015ж.

Тест жұмысы

1.Етістік нені білдіреді ?

А. заттың атын білдіреді

Б. заттың сапасын білдіреді

В. заттың қимылын,іс-әрекетін білдіреді

2. Етістік тұлғасына қарай нешеге бөлінеді ?

А. 1

Б. 4

В. 2

3. Дара етістіктерді табыңдар

А. оқып отыр

Б. жүгірді

В. айтар-айтпас

4. Туынды етістікті көрсет

А. шегеледі

Б. жүр

В. айт

5. Етістік  құрамына қарай неше бөлінеді ?

А. 5

Б. 2

В. 3

6. Негізгі етістікті   тап

А. Келеді

Б. Екен

В. Еді

7. Дара етістікті көрсет

А. Барып кел

Б. Баста

В. Уәде берді

8. Етістіктің сұрақтарын тап

А. кімге ? неге ?

Б. не істеді ? қайтеді ?

В. қашан ? қалай ?

9. Көмекші етістікті көрсет

А. оқыды

Б.  екен

В. жазды

10. Күрделі етістікті тап

А. әңгімелесті

Б. айтысты

В. жығылып қалды

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

В

В

Б

А

Б

А

Б

Б

Б

В

 

Жүктеу

ID: 9065 | Просмотров: 5361