Сайт учителя начальных классов
.
Ұлттық ойындар. «Ханталапай», «Бестас» ойындары

Ұлттық ойындар. «Ханталапай», «Бестас» ойындары

Ұлттық ойындар. «Ханталапай», «Бестас» ойындары

Н.Б.Исабаева

Павлодар қаласы

№11 МҮЖОБББМ

Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі

Сынып: 5 б

Сабақтың тақырыбы: Ұлттық ойындар. «Ханталапай», «Бестас» ойындары

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: ұлттық  ойындар туралы  кең мағлұмат беру, жаңа сөздермен сөздік қорларын байыту дағдыларын  қалыптастыру.
  2. Дамытушылық:  оқушылардың  ой-өрісін  дамыту, логикалық ойларын, шығармашылық қабілеттерін  дамыту.
  3. Тәрбиелік: ұлттық ойындар арқылы адамгершілік қасиеттерді бойларына сіңірту,  танымдық белсенділігін  арттыру.

Сабақтың  міндеті:  - оқушылар алған білімдерін сабақта қолданады.

-         Берілген тапсырмаларды толығымен орындайды.

-         Сұрақ – жауап  арқылы алған  білімдерін тұжырымдайды.

Сабақтың  түрі:  Тәжірибелі – ізденіс сабақ

Типі: жаңа материалды  меңгерту.

Әдіс – тәсілдері:  1. Сөз әдісі – әңгімелеу, сұрақ – жауап

 2. сызба – кластер құрастыру,

Сурет  -  иллюстрация

 3.Логикалық әдіс – негізгісін бөлу, нақтылау.

4. Практикалық  - тапсырмалар

Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, суреттер, карточкалар, асықтар

Өзекті мәселе: асық ойындарының түрлерін ажырата білуі

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

- Амандасу

- кім кезекші?

- сабақта жоқтарын түгендеу, белгілеу

- бүгін нешесі?

- аптаның қай күні?

- бүгін ауа – райы қандай?

 Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Өткен сабақта біз сендермен өзге ұлт өкілдерінің ойындары туралы айттық.

-         Біз қай елде тұрамыз?

-         Ол қандай мемлекет?

-         Ол елде қандай ұлттар тқрады?

-         Ол ұлт өкілдерінің салт – дістүрлері, ойындары бар ма?

-         Сендер қай ұлттың ойындарын дайындап келдіңдер?

Енді өздерін дайындап келген   өзге ұлт өкілдерінің ойындарын  диалог арқылы  айтып беріңдер.

Осы аталып кеткен ойындардың барлыңы неге үйретеді?

-         Денені шынықтырады, жылдамдылыққа, шапшандыққа үйретеді, ептілікке жаттықтырады.

ІІІ. Тақырыпқа енгізу.

 Жақсы, енді назарымызды мына тақтаға аударайық.

«Миға шабуыл»  ойыны. Бүгінгі  сабағымыздың тақырыбын біз мына тапсырманы орындап қана біле аламыз. Сандарды қосу амалы арқылы керекті әріптерді  қосып тақырыпты ашамыз.(1 слайд)

-         Оқушылар сабақтың  тақырыбы мен мақсатын айтады.

-         Тақтада  суреттер  көрсетіледі.

Оқушылар қазақтың ұлттық ойындарын қаншалықты білетіндерін ауызша айтып шығады.

Жаңа  сабақ  2*30.

Әр топқа  мәтін таратылады. Мәтінмен жұмыс

1 тапсырма.    Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу.

2 слайд. Берілген сөздер мен сөз тіркестерінен сөйлемнен құрастырыңдар

Ұпай – очко

Саналу – считаться

Үйірген ойыншы – ведущий

Қозғап кетсе – если сдвинет

Шашылған – разбросанные

Тегіс жер – ровное место

Саты – этап

Ыңғайлы – удобный

М/ы:  Бұл ойын 5 сатыдан тұрады.

2 тапсырма.

Мәтінді топ өздігінен оқып шығады.

  1. Әр топтан бір бала шығып мәтінді оқып шығады.
  2. Әр топ мәтін мазмұның ашу үшін  сызба жасайды, түсіндіреді. Бір-біріне сұрақтар қояды

 3 тапсырма.

    Мәтіннен 3 етістікті алып оларды болымсыз, тұйық етістікке айналдырыңдар.

 М/ы.Шашады – шашпайды - шашу

4 тапсырма. Жазбаша жұмыс

Слайд- мына семантикалық картаны толтырыңдар

Етістік

Болымды

Болымсыз

Тұйық

Септік

Берілмеген

+

Жинауға

+

Соғу

+

Қатысады

+

Отырып

+

Ойнау

+

Шашады

+

Көтермейді

+

Тұрудың

+

5 тапсырма.Слайд. Өздерін кейін тексереді

 6 тапсырма. Венн диаграммасын   толтырайық

Сабақтың қорытындысы:

-         Не білеміз?

-         Не білдік?

-         Сабақта не істедік?

-         Қазақтың қандай ойын түрлерімен таныстық?

Үйге тапсырма.

«5» бағаға. Қазақ халқының басқада ойын түрлері туралы қосымша мәлімет әкелу

«4» бағаға.

«3» бағаға. жаңа сөздерді жаттап, олармен сөйлем құрастырыңдар

ID: 6171 | Просмотров: 6269