Сайт учителя начальных классов
.
Астана қаласы.

Астана қаласы.

Астана қаласы.

Сабақтың тақырыбы: Астана қаласы.

Сабақтың мақсаты: Білімдік:оқушылардың білім деңгейін көтеру,ұжымдық түрде білім алуға баулу,

   сөздерді өзара байланыстырып,ойды жүй-елеп айту дағдысын қалыптастыру.

 Дамытушылық:алған білімдерін толықтырып, сөйлеу тілін дамыту.

 Тәрбиелік:отанға деген сүйіспеншілік рухында тәрбиелеу,қаламызды сүюге, аялауға тәрбиелеу. Оқушыларға эстетикалық тәрбие беру.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ, саяхат сабақ.

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ – жауап, іздену.

Сабақтың технологиясы: Блум таксаномиясы.

Сабақтың көрнекілігі: Слайд, карточка, бағалау парағы.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру: Оқушылармен сәлемдесу.

  • Бүгін нешесі?
  • Аптаның қай күні?                                                                           
  • Жылдың қай мезгілі?
  • Қыс  айларын ата.?

 

Оқушыларға  бағалау парағын тарату. Әр орныдаған тапсырмаға баға қоямыз, Қорынтынды бағасын шығарамыз.

Бүгінгі біздің сабағмызы саяхат сабағы біз бүгін мына көлікпен шығып бір қалаға барумыз керек, ол қай қала екенің сабақтың барысында білеміз. Жету үшін біз әр ауыл мен қала жерлерінде тапсырмалар болады,соны біз орындауымыз қажет.

Сарышығанақ ауылынан шығу үшін үй тапсырмасын тексеремін. Үйге қандай тапсыпма берілді? Мақал – мәтелдерді жаттағандарын тексеру.

Кеше өткен тақырыбымыз қандай болы? Енді міне сендер қонақ болып көлікпен бара жатырсыңдар.

Мына суретте не бейнеленген? Сонымен бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз Астана қаласы. Сонымен бүгінгі біздің баратын қаламыз Астана қаласы сендер сол қалаға қонақ болып барасыңдар.

Мақсатың айту. Гүлге әр оқушылар өз мақсаттарын жазады.

Тыңдалым : Өлең тыңдау өлең не жайында? 

Жетінші ауылдан шығу : Жаңа сөздермен танысу. Оқылым: Мәтінді оқу, аудару.

Сөздік

Орталық – центр

Болашақ – будущее( тақтаға жазу)

Оқылым: Астана қаласы.

         Астана қаласы – Тәуелсіз Қазақстанның Елордасы. Ол Сарыарқардағы Есіл өзенінің оң жағалауында орналасқан. Қала бұрын Ақмола, Целиноград деп аталған. 1997 жылы 10 желтоқсаннан бастап Қазақстан Республикасының астнасы болды. 1998 жылы 6 мамырда Ақмола атауы Астана болып өзгертілді. Астана – болашағы үлкен қала.

  1. Астана қаласы қай жерде орналасқан?
  2. Астана бұрын қалай аталды?
  3. Қай жылы Ақмола қаласы астана болды?
  4. Қай жылы астананың атауы өзгертілді?

 

Қалқаман ауылы  Ендігі өтетін тақырыбымыз Бстауыш пен баяндауыштың арасын қойылатын сызықша .

Оқушылар өздері оқиды, өздері түсіндіреді? Тақтаға шығып, постерге жазып.

Мына жатқан қима қағаздан сурет  құрастырыңыздар: Осы қима қағаздар сияқты сендер енді мына сөздерден сөйлемді дұрыс құрыңыздар.

Сөйлемді дұрыс құра және бастауыш пен бяндауыштын астын сызыңдар .

  1. Бардым, Астана қаласына, мен.
  2. Есіл өзенінің, орналасқан, бойында , Астана.
  3. Өзгерді, қала, танымастай.
  4. Күннен – күнге, құлпырып, келеді, Астана қаласы.

Тапсырма: Бастауыш пен баяндауыштың арасына сызықша қойыңыздар және қойылу себебін айтыңыздар.  

  1. Астана көрікті қала.
  2. Бұл үлкен қала.
  3. Ол әлемге әйгілі қала.
  4. Менің мақсатым еліме пайлалы азамат болу.

Екібастұз қаласы: Айтылым:Сурет бойынша әңгіме құру.

Ерментау ауылы: Тілдесім: Астана қаласы диолог құру.

  Топтастыру.

Сабақты бекіту. Тест.

  1. Бастауыштың сұрағын анықтаңыз.

а) Кім? Не істеді?            ә) Не істеді? Не қылды?      б) Кім? Не?

      2. Астана қаласының бұрынғы атауын табыңыз. 

         а) Ақмола, Целиноград        ә) Ақтау, Целиноград

         б) Алматы, Целиноград

     3. Астана қаласы қай өзенінің бойында орналасқанын белгілеңіз.

         а) Ертіс өзені         ә) Есіл өзені               б) Іле өзені

     4. Бастауыш дегеніміз не екенің анықтаңыз.

         а) Іс – оқиғаның иесін, атауын білдіретін тұрлаулы мүше.    

         ә) Іс – оқиғаның санын білдіреді

         б)  Іс – оқиғаның қимылын білдіретін тұрлаулы мүше.

     5. Ақмол атауы қай жылы Астана болып өзгертілді?

         а) 1997 жылы          ә) 1999 жылы               б) 1998 жылы

 Рефлексия:

Стикер арқылы не түсінгендерін ілу.

Оцените свою деятельность на уроке с помощью «Светофора» (зелёный – все понятно жасыл – барлығы түсінікті , желтый – есть затруднения сары – қиындық тудырады , красный – много непонятного  қызыл – көбі түсініксіз  карточки данных цветов даны учащимся еще до урока).

 

Үй тапсырмасын беру:1.  3 – тапсырма, 72 – бет. Көп нүктенің орнына тиісті септік жалғауын қойып жазыңдар.

2. 5- тапсырма, 72 бет “Астан ” өлеңін жаттау.

 

Бағалау. Бағалау парағы бойынша тиісті бағаларын қою.

ID: 7200 | Просмотров: 2382