Тарихи дөңгелек

  • Жүктеулер: 743
  • Көрсетілім: 1675
  • Математикадан ашық сабақтар
  • 04/Дек/2015
Күні : 02.12.2015жыл
Сабақ тақырыбы: Тарихи дөңгелек
Сыныптар 9-11 сынып арасында
Сабақ мақсаты:
1. а) АТҚ пайдалан отырып оқушыларды математика пәнінің тарихына деген көз қарастарын қалыптастыра отырып, математика пәніне деген қызығушылықтарын ояту;
ә) оқушылардың математикалық ой – өрісін дамыту;
б) оқушыларды алғырлыққа,топпен жұмыс жасауға , шапшаңдыққа, тапқырлыққа, ізденімпаздыққа тәрбиелеу;
Сабақтың көрнекілігі: Компьютер, интерактивті тақта, MS Power Point бағдарламасының көмегімен осы сабаққа арнайы дайындалған слайдтар (презентация).
Сабақтың барысы.
Математика – ермек емес , балалық,
Математика – көрегендік , даналық
Сондықтанда балалар қалыс қалып қалмайық, бүгінгі сайыста бар күшімізді салайық деп сайысымызды ашуға рұқсат етіңіздер.
. Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың мақсатымен оқушыларды таныстыру.
1. Шығармашылық тапсырма
2.Кім? Қашан? Қайда?
3.Мергендер сайысы
4.«Үндемес» ойыны
5. Әріптер мекені
6. Қорытынды
І – кезең : Шығармашылық тапсырма (Оқушылардың топ аты , мүшелері, эмбемалары, үй тапсырмасы шағын көрініс қою)
ІІ –кезең : Кім? Қашан? Қайда?
Ойын шарты . Бейне тақтада сұрақтар шығып отырады. Бірінші ол адамның кім екенін содан сол ғалымның қай елден , қай жылы туганын айтып беру керек . Дұрыс жауап тақтадан шығып отырады.
Кезеңінің сұрақтары
1-слайд. Сфера бетінің көлемі мен ауданын есептеп шығарып, қару ойлап тапқан, тұтқалар мен блоктардың принципін түсіндірген. Ол: «Маған ұзын тұтқа мен тіреу нүктесін беріңдерші, сонда мен Жерді орнынан жылжытамын»,-деген кім? Және қай жылдары өмір сүрген , қай елден?
1 слайд жауабы 2 слайд 3 слайд 4 слайд 5 слайд 6 слайд
жауабы : Архимед
Бэд 287-212ж Ежелгі грек тің ғалымы.Математиканың көптеген фактілері мен әдістерін алғаш ашқан , тамаша
2-слайд . Жердің шар тәріздес екенін бірінші ұққан және дұрыс ұшбұрыштардың әйгілі теоремасын дәлелдеген кім? Қай жылдары , қай жерде дүниеге келген?
Жауабы:Пифагор Самосский Б.э.д. 570 ж-490ж
Ежелгі грек ғалымы Пифагор матиматикаға негізделетін құпия ілімнің негізін қалады. Ол сандардың барлық нәрсе екенін және математиканың көмегімен кез келген құбылысты түсіндіруге болатынын дәлелдеген
3-слайд .”Пропорцияны қазіргіше жазуды 1693 жылы енгізді және интегралды белгілеуді ойлап тапқан кім? Қай жылы өмір сүрген және қай елден?
Жауабы:Г.В.Лейбниц1646-1716ж Неміс философы , математик, физик, заңгер, тарихшы , тіл маманы
4-слайд . 10 жасында 1-ден 100 дейінгі сандардың қосындысын тапқан кім? Қай жылы туган , қай жердің математигі ?
Жауабы:К.Ф. Гаусс 1777-1855ж 30 ақпан Неміс матемаигі , астроном, физик
5-слайд . Ол республикамызда математик ғалымдарды дайындауда және математиканы насихаттауда көп еңбек сіңіріп, отандық математиктер мектебін қалыптастырды. 1958 жылы (академик) алғаш рет қазақ тілінде математикалық талдау туралы оқулығын шығарған. Ол кім , қай жылғы, қай елден?
Жауабы: Жәутіков Өрымбек Ахметбекұлы(1911-1989) Қарағанды облысы Ақтоғай ауданының Қызыларай ауылында дүниеге келген. О.Жәутіков - республикалық физика-математика мектебін ұйымдастырушылардың бірі. Бұл мектеп қазір Орынбек Жәутіковтің есімімен аталады. Ол республикамызда математик ғалымдарды дайындауда және математиканы насихаттауда көп еңбек сіңірген.
6-слайд . Векторлық өріс алгебрасының бөлшектенбейтіндігін , оның кеңейюін есептеген қазақ математигі кім? Қай жылы , қайда дүниеге келген?
Жауабы:Асқар Жұмаділдаев25.02.1959жылы Қызылорда облысы ,Шиелі ауданы , Шиелі кентінде дүниеге келген. Ғалым,Математика –физика ғылым докторы.
ІІІ кезең : Мергендер сайысы (Слайдтан )
Ойын шарты : ақ және қара түспен оялған дөгелек берілген .Ол дөңгелектің бөліктері сәйкес ұпайлармен белгіленген . Арнайы инелерді сол дөгелек бөліктеріне лақтырып , сәйкес сұрақтарға жауап берсе ғана ұпай қанжығасына байланады. Жауап бере алмаған жағдайда қарсылас топ жауап беруіне болады.
1 Сұрақ : Ағасында 2 кәмпит, ал інісінде 12 кәмпит бар. Ағасы інісінен неше кәмпитті тартып алғанда, әділеттік орнап, олардың кәмпиттерінің саны теңеседі?
Жауабы: (5)
2 Сұрақ : Үйде 12 шәшке мен 9 табақша бар еді. Кішкентай Камшат анасына көмектеспекші болып ыдыстарды жуғанда шәшкелердің жартысы мен 7 табақшаны сындырып алды. Неше шәшке табақшасыз қалды? Жауабы : (4)
3 Сұрақ : Бір күні қасқыр мен түлкі тегін балыққа кез болады. Қасқыр түлкіге: «Мен математикаға нашармын, балықты сен бөл»,- дейді. Сонда түлкі: «Саған біреу, маған екеу, саған оған үшеу, маған төртеу, т. с. с. ең соңында 20 балықты өзі алады». Қайсысы көп алды және қанша артық алды? Жауабы :(Түлкі 110, қасқыр 100 балық алды).
4 сұрақ:Шал көп балық аулап, көңілденіп, әндетіп келе жатып, жолда өліп жатқан түлкіні көреді. «Кемпіріме жаға болды»,- деп қуанған шал түлкіні шанаға салып алады. Ал түлкі жолда 1 минутта 1 балық, 2 - минутта 2 балық, т. с. с. әр лақтырған сайын алдыңғы лақтырғаннан 2 есе көп балық лақтырып отырады. 5 минутта барлығы неше балық лақтырған? Жауабы :(31)
ІҮ – кезең : Үндемес ойыны
Ойын шарты: Әр топтан 2 оқушы шығады (кезектесіп). Келесі суреттер оқушыға қағаздардан көрсетіледі . Бүл заттар қандай фигураға ұқсайды ? Топ мүшелеріне тек қимылмен ғана көрсетуі керек. Ойын соңында бейне тақтадан дұрыс жауап көрсетіледі .

І топқа ІІ топқа
Жауабы:
Ү – кезең «Әріптер мекені »
Ойын шарты : Әр топтан 1 оқушы шығып геометриялық фигураны таңдайды . Әр фигураның артында ьір әріп жасырынған . алғашқы әріпі сол әріптен басталатын мматематикалық терминдерді атап шығады . Кім көп сөз атаса сол жеңімпаз атанады .
Мысалы : Шеңбер- радиус- сәуле-еселік- кесінді т.б
Дөңгелек- квадрат – теңсіздік- т.
Білім деген - биік шың,
Бақытқа сені жеткізер.
Білім деген – ақылшың,
Қиындықтан өткізер. Деп бүгінгі сайысымыз қорытындылауды әділ қазылар алқасына береміз.

ҮІ кезең Сабақты қорытындылау. Топ мүшелерін марапаттау, алғыс хаттар беру .

Автор: Хихметова Гульназ Каировна

Қушоқы ЖББО мектебі Бұқар жырау ауданы Қарағанды обылысы

загрузка...
Loading...

Пікірлер: 0

Тек тіркелген қолданушылар ғана пікір қалдыра алады.