Сын есім

  • Жүктеулер: 584
  • Көрсетілім: 1140
  • Қазақ тілінен ашық сабақтар
  • 02/Май/2015
Тақырыбы: Сын есім 3-сынып Қазақ тілі
Сабақтың мақсаты: сын есім жайында түсініктерін пысықтау, сын есімнің сұрақтарымен таныстыру, сын есім туралы алған білімдерін саралап, жинақтау, одан әрі тереңдету; оқушылардың сөз байлығын арттыру, сауатты жазу дағдыларын жетілдіру, сөйлеу дағдыларын дамыту; адамгершілік, экологиялық тәрбиелеріне баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, көрнекілік, іздену
Сабақтың көрнекіліктері: мазмұнды суреттер.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 69-жаттығу.
ІІІ. Мақсат қою кезеңі: 1. тақырып мазмұны бойынша ертегі айту. Сын есім
Баяғы өткен заманда Етістік деген әлемде әртүрлі заттар тіршілік етіпті. Заттардың не түсі, не пішіні болмай қызықсыз өмір сүріпті. Күндердің күнінде бұл елге өте алыс жерден Сын есім қария келіп елмен танысады екен. Сонда қария аң-таң болып, әр тұрғынмен танысып, сөйлеседі: - Сенің атын кім? - деді қария заттың атымен танысайын деп.
- Алма – деп жауап берді ештеңеге ұқсамайтын зат.
- Мұнда не істеп жүрсің? – деді қария іс-қимылын білейін деп.
- Күз келгендіктен біз пісеміз – деп жауап береді.
- Сын есімнің жаны қатты ашып, барлық заттарға қуаныш сыйлайын деп сөзін бастайды.
- Алма сен бұдан былай, қызыл, домалақ, дәмді алмасын – дегені сол еді алмамыз қып-қызыл, домалақ болды да қалды. Солай бір апта бойы қонаққа келген Сын есім қария қол үзбей жұмыс істейді екен. Бұл елде бақыт орнау үшін бізде өзіміздің қол ұшымызды беріп көрейік. - Шөп қандай болады? (жазыл, сары) - Аспан қандай болады? (көгілдір, үлкен)
- Қария қай жерден келді? (алыстан) - Жарайсыңдар балалар, енді ой түйіп көрейік.

2. Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІҮ Жан-жақты білімдерін тексеру Сын есім дегеніміз не? Мысал келтір.
Ү. Жаңа материалмен жұмыс: а) оқулықпен жұмыс
70-жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқу, талдау. Өлеңнен қандай сын есімдерді таптыңдар? (жазғы, жасыл, ақ, мөп-мөлдір) Бұл сөздерін қандай сұрақтарға жауап береді?
ә) Дәптермен жұмыс. Күн ретін жазу.
Көркем жазу: Й й Й й Йод
71-жаттығу оқу, талдау. Ащы-тәтті , қою-сұйық, таза-кір, жаңа-ескі, ұзын-қысқа, жіңішке-жуан. Мысалы: таза ыдыс, ұзын сызғыш т.б.
72-жаттығуды 1-оқушыға оқыта отырып, талдау жұмыстарын жүргізу. Қабыршақты, әдемі, тұщы, ащы, баяу, қалың.
73-жаттығуды тақтаға талдау жұмыстарын жүргізе отырып орындау. Жұмбақтың шешуін тауып, көркем етіп жазып, сын есімдердің астын сызу
.75-жаттығу. Өзіндік жұмыс ретінде орындау. Сын есімдерді қатыстырып сөйлем құрау. в) сергіту жаттығуы
ҮІ. Бекіту: 76-жаттығудағы сызба бойынша алған білімдерін тиянақтау.
Доп қандай? (домалақ, ала, жеңіл)
ҮІІ. Қорытындылау Балалар, бүгін біз не үйрендік?
ҮІІІ. Үйге тапсырма: 74 -жаттығу, 25-бет түсіндіру.
ІХ. Оқушыларды бағалау

Автор: Батыкова Раушан Айтжанова

Алматы обл. Сарқан ауданы Қойлық ауылы М.Жұмабаев атындағы

загрузка...
Loading...

Пікірлер: 0

Тек тіркелген қолданушылар ғана пікір қалдыра алады.