Сайт учителя начальных классов
.
Сабақтың тақырыбы:Өсімдік-тірі организм.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:. өсімдіктер түрі көп болғанымен, негізінен бүкіл өсімдік үш
топқа бөлінетінін оқушыларлың жас ерекшелігіне лайықты деңгейде
түсіндіру;
Дамытушылық: өсімдіктер пайдасы және оны қорғау туралы ұғымдар беру, эстетикалық тәрбиеге негіз салу
Тәрбиелік:. оқушылардың жыл мезгілдеріне байланысты өсімдіктер тіршілігіндегі өзгерістерді бақылауына жағдай жасау,оқушылардың қоршаған орта туралы ұғымдарын дамыту.
Көрнекілік: Интерактивтік тақта.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ.Үй жұмысын тексеру.
1.Топырақ деген не?
2.Топырақтың құрамын ата.
3.Адамдар топырақты қалай пайдаланады?
4.Топыраққа нелер зиян келтіреді?
ІІІ.Кіріспе .
Табиғат деген не?
Тірі табиғатқа не жатады.
Сыныпта тірі табиғатқа жататын не бар.
Гүл ол неге жатады.
ІҮ.Жаңа сабақ.
Тірі организмдер өседі,дамиды және өледі.Өсімдіктер тұқымнан таралады.Тірі организмдер өскен сайын өзгереді.Ғалымдардың есептеуінше Қазақстанда 6000 өсімдіктің түрі бар.Шетелден әкелген 500түрі тағы бар.Өсімдік-табиғат байлығы, халық қазынасы болып табылады.
Өсімдікті біз үш топқп бөлеміз: ағаштар,бұталар,шөптер.
Таралу жолдары
Өсімдіктер жер шарына кең таралған. Олардың құрғақшылыққа төзімді вегетативті органдары бар және қолайсыз климаттық жағдайда өсуге бейімді. Олар жәндіктер арқылы тозаңданып, тұқымдары мен жемістері жануарлар арқылы таралады.
Маңызы
Өсімдіктердің халық шаруашылығында және ғылыми медицинада кеңінен қолданылатын түрлері көптеп кездеседі.
- қорек, әр түрлі тағамдар
- дәрі-дәрмек
- құрылыс материалы
- баспана
- әдемілік
- мал азығы
- отын, жылу береді
Ү.Дәптермен жұмыс.
1-тапсырма.Өсімдік-тірі организм екенін дәлелде.
2-тапсырма.Ағаштарды қызыл түспен,бұталарды көк түспен, шөптерді жасыл түспен боя.
«Не қайда болады»тест.
Алма масақта
Дән шөпте
Шие бұтақта
Бақбақ ағашта
ҮІ.
Сайф Сарай: - “Ағаштың жемісін жеймін десең, түбіне балта шаппа…” - деген екен. Жас бала тамылжыған табиғатқа, әсем әуенге, айналадағы әсемдікке қызығады, содан әсерленеді, көркемдікті түсініп, оның мәнін түсінеді, әсемдікті танып, талғауды үйренеді. Мысалы: Балаларды гүлдермен таныстыру кезінде, олар олардың түрлерімен, пайдасымен тапсырмалар арқылы танысып, хош иісімен далаға берер әсемдігін көреді, сезінеді. Осы сұлулықты бұзғылары келмейді.
ҮІІ. «Қайсысы дұрыс, қайсысы бұрыс» ойыны.
Дұрыс сөйлемге шапалақ ұру,қате жауапқа шапалақ ұрмау.
-Өсімдік тірі табиғат(шапалақ ұру)
-Алманың дәмі ащы(шапалақ ұрмау)т.с.с.
-Судың үш күйі бар.
-Ауа –тіршілік көзі.
-Табиғатты қорғап керек жоқ.
-Жұлдыздар күндіз жарқырап шығады.
-Бір апта жеті күн бар.
-Ауа барлық жерде бар.
ҮІІІ.Жаңылтпашпен жұмыс.
Көкорай көк шөп.
Көкорай көк шөпті
Жағалар көбелек көп.
Санай бер,
Қарай бер,
Бояуы жүз,
Келді Күз!
ІХ.Жұмбақ шешу.
1.Сопақша көк өңі бар, пайдалы,мөлдір сөлі бар.
Піскен кезде жияр,
Оның аты.... (қияр)
2.Әрі қызыл,әрі тәтті,
Татқан жанды таңырқатты. (алма)
3.Денесін жерге тығатын,шашы жерден шығатын
Қызғылт сары қазықты
Кім бар,кәне ұғатын? ( сәбіз)
Х. Мақал-мәтелмен жұмыс.
Орман –ел дәулеті,жер сәулеті.
Тау-бұлағымен көрікті,бұлақ құрағымен көрікті.
Қораңда малың болсын, көшеңде талың болсын.
ХІ.Сөздік жұмысы.
Дәулет- байлық
Сәулет- әдемілік,сұлулық .
ХІІ. Халық болжамдары.
Егер көктемде қайың ағашынан көп шырын ақса, жаз жаңбырлы болады.
Жазда ағаштарда сарғайған жапырақтар пайда бола бастаса, күздің ерте түсетінін хабарлайды.
Бақбақ гүлдері жабылса, жаңбыр жауады.
ХІІІ. Тапсырма.
 “Өсімдік –тірі организм” дәлелде
-Сен баққа бара жатып мына заттардың қайсысын алар едің? Неге?
 Шелек,тырма, күрек, шана, айыр.
ХІҮҚорытынды.
ХҮ.Бағалау.
ХҮІ.Үй жұмысы.

ID: 565 | Просмотров: 2886