Т.Айбергеновтың «Ана» өлеңі

  • Жүктеулер: 821
  • Көрсетілім: 1591
  • Әдебиеттен ашық сабақтар
  • 17/Окт/2015
Шығыс Қазақстан облысы. Тарбағатай ауданы. Жаңалық ауылы. С.Сейфуллин атындағы орта мектептің қазақ тілі және әдебиеті пәні мұғалімі Разханова Зауре Разхановна
Уақыты
Сыныбы 8-сынып

Сабақтың тақырыбы Т.Айбергеновтың «Ана»өлеңі

Сабақтың мақсаты Ақын өмірінен мағлұмат алу, «Ана» өлеңімен танысу, өлеңнің тақырыбын идеясын ашу.Өлең құрылысына талдау.

Күтілетін нәтиже Ақын өмірінен мағлұмат алады. «Ана» өлеңімен танысады .Өлеңді құрылысына қарай талдайды, өлеңнің мазмұнын ашады.Тақырып төңірегінде сыни көзқарастары қалыптасады, пікірлерін айтады.

Әдіс-тәсілдер «Миға шабуыл», «Ой шақыру» «Кубизм»
«Венн дигараммаыс» «Инсерт»

Сабақ барысында жүзеге асатын жұмыс түрлері Сергіту сәті, топтық жұмыс, ассоциация жасау,диалог,талдау,зерттеу,салыстыру,суреттеу,кері байланыс,рефлексия

Сабақтың барысы:
Кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу,сергіту сәті «Жақсы тілек» Сергіту сәтін жасайды
Білім Үйге берілген тапсырманы сұрайды
I топ Т.Айбергеновтің өмірі
II топ Т.Айбергеновтің шығармашылығы
(үш шапалақ арқылы бағалау) Үйге берілген тапсырма бойынша әр топ өздерінің жасап келген таныстырылымдарын қорғайды.
Түсінік «Сұрақ менен, жауап сенен» (әр жауапқа бағдаршам арқылы баға бергізеді) Оқулықпен жұмыс жасайды.Абзацтар бойынша әр топ сұрақтар әзірлеп, бір-біріне сұрақтар қойып жауаптар қайтарады.
Сергіту сәті Қағаз қиындылары арқылы топқа бөледі Екі топқа бөлінеді(қағаз қиындыларында берілген мақалдарды құрайды.Мақалды оқиды.
Қолдану 1-тапсырма
«Ана» сөзіне топтастыру жасатады.
2-тапсырма
Өлеңді мәнерлеп оқыту.
Тақырыбы мен идеясын ашқызу. «Ана» сөзіне топтастыру жасайды.Жазған сөздерін басшылыққа ала отырып, ой қорытады, сабақ тақырыбын айқындайды.
Өлеңді мәнерлеп оқып, тақырыбы мен идеясын ашады.
Талдау Өлеңді талдауға «Кубизм» стратегиясы арқылы тапсырмалар ұсынады.
1.Зерттеңіз
Осы өлеңге сәйкес келетін мақал-мәтелдер тізбесін жасап, мағынасын түсіндір.

2.Салыстырыңыз
Өлеңді осы тақырыптағы басқа ақындардың өлеңдерімен салыстыр.

3. Суреттеңіз
«Ана» туралы өз ойыңды қара сөзбен немесе өлеңмен суреттеп жаз

4. Талдаңыз
Өлеңді құрылысына қарай талда.(әр жұмысты қорғау барысында смаилик арқылы бағалату.

Топпен бірлесе отырып, мақал-мәтелдер тізбесін жасап, мағынасын түсіндіреді, өзіндік ой-пікірлерін айтады, зерделейді.
Өлеңді осы тақырыптағы басқа ақындардың өлеңімен салыстырады.Топта талқылайды.Ұқсастықтарын, айырмашылықтарын табады.

Өз ойларын топпен ақылдаса отырып жинақтайды. Ортақ пікірге келеді. Шығармашылықпен жұмыс жасайды.

Өлеңнің шумақ, тармақ, бунақ, буын санын анықтап, ұйқасын табады, талдайды, кесте толтырады.

Жинақтау «Инсерт» кестесін ұсынады. Оқушылар бүгінгі сабақтан не үйренгенін, не білгенін, не білгісі келетіні туралы кестені толтырады.
Бағалау Оқушылардың бірін-бірі бағалауы ескеріліп, жиынтық баға қойылады
Рефлексия
«Екі жұлдыз,бір тілек»

Оқушыларға сапалы да, тиянақты білім берудің негізі - пәнді жан-жақты игеру, оқушы санасына жеткізе білу, шығармашылық ойлауын қалыптастыру, оқытудың белсенді әдістерін қолдану. Жаңа технологияны меңгеру мұғалімнің интеллектуалдық, кәсіптік, адамгершілік, рухани азаматтық қабілеттерінің қалыптасуына игі әсерін тигізеді. Танымның қиын жолындағы балалар жетістігі мұғалімнің әрбір оқушы мүмкіндігіне сенім артуына оның табандылығы мен шыдамдылығына, шәкірттеріне дер кезінде көмекке келе білуіне тікелей байланысты. Сабақтың негізгі мақсаты – жаңа әдістерді қолдана отырып, оқушыларға сапалы да терең білім беру. Бұл оқушылардың белсенділігін, ойлау және есте сақтау қабілетін жүйелі түрде дамытып отырады.

Автор: Разханова Зауре Разхановна

Шығыс Қазақстан облысы, Тарбағатай ауданы, Жаңалық ауылы, С.Сейфулин атындағы орта ме

загрузка...
Loading...

Пікірлер: 0

Тек тіркелген қолданушылар ғана пікір қалдыра алады.